Portal Mapowy Wiazowna Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct PSE Czyste powietrze
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Darmowa mammografia. Zapisz się na badania

Specjalistyczne urządzenie do wykonania badania mammograficznego
Badanie mammograficzne może uratować życie (Foto: pixabay.com)

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Mammografia może uratować życie, dlatego należy regularnie się badać. Europejskie Centrum Zdrowia Otwock oraz Mazowiecki Oddział Wojewódzki NFZ organizuje bezpłatne badania dla pań, które ukończyły 50 lat. Wystarczy się zapisać.

Jedynie 38 proc. uprawnionych Polek zgłasza się na kontrolne badania mammograficzne. Co roku rak piersi odbiera życie kilkunastu tysiącom z nich – mamom, siostrom, przyjaciółkom. Kobiety zbyt późno dowiadują się, że są chore – rak nie boli, w początkowym stadium nie wpływa źle na samopoczucie, dlatego panie rzadko zadają sobie pytanie, czy ta choroba może ich dotyczyć. Tymczasem, tylko regularne kontrolowanie stanu zdrowia pozwala ocenić, czy w organizmie nie zachodzą niebezpieczne zmiany chorobowe. Zadowalający wynik poprzedniej mammografii nie zawsze gwarantuje, że obecnie nie zagraża nam nowotwór piersi.

Panie, które ukończyły 50 lat i mają poniżej 69 lat, mogą zgłaszać się bez skierowania do Europejskiego Centrum Zdrowia Otwock (ul. Borowa 14/18, www.ecz-otwock.pl) po wcześniejszym umówieniu terminu pod nr tel. 22 710 33 33.

Program adresowany jest do pań ubezpieczonych i zamieszkałych na terenie województwa mazowieckiego, które w ciągu ostatnich 24 miesięcy nie uczestniczyły w programie. Obejmuje on przeprowadzenie wywiadu i wypełnienie ankiety, badanie mammograficzne oraz sporządzenie karty badania.

Jeśli wynik wzbudzi wątpliwości lekarz pokieruje na dalszą diagnostykę, a – jeśli okaże się to konieczne – na dalsze leczenie w szpitalu lub przychodni specjalistycznej. Jeśli wynik będzie prawidłowy, to na następne badanie w ramach programu należy zgłosić się po dwóch latach, chyba że na otrzymanym wyniku jest informacja o przeprowadzeniu kolejnej mammografii za 12 miesięcy.

 

Plakat o bezpłatnym badaniu mammograficznym dla kobiet w Otwocku

Data opublikowania strony: 07/10/2019