Portal Mapowy Wiazowna Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct PSE Czyste powietrze
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Ruszyły darmowe szczepienia przeciw grypie. Zapraszamy seniorów

Szczepienie. Na zdjęciu ręka w rękawiczce trzyma strzykawkę i wkłuwa się nią w gołe ramię
Szczepionki mają na celu zapobieganie lub łagodzenia objawów danej choroby (Foto: pixabay.com)

Grypa jest często mylona z przeziębieniem ze względu na podobne objawy. Niestety, coraz więcej Polaków „łapie” grypę. Jak się bronić przed grypą? Najprostszy i sprawdzony sposób to przyjęcie szczepionki, która sprawi, że jeśli już nas grypa dopadnie, to potraktuje nas łagodniej. Ruszyła nasza akcja bezpłatnych szczepień dla seniorów w dwóch Ośrodkach Zdrowia: w Wiązownie i Gliniance.

Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH (NIZP-PZH) wynika, że z roku na rok zwiększa się liczba zachorowań na grypę. W ostatnim sezonie grypowym było ich mniej – ok. 3,7 mln, ale zarejestrowano aż 143 zgonów. To najwięcej od ponad pięciu lat. Wzrosła też liczba osób, które z powodu grypy trafiły do szpitala.

Grypa to poważna choroba, która atakuje górne drogi oddechowe. Zakażenie następuje drogą kropelkową lub przez bezpośredni kontakt z osobą już chorą. Jej główne objawy to: wysoka temperatura, katar, kaszel, ból głowy, gardła i mięśni. U dzieci dodatkowo dochodzą bóle brzucha, wymioty i biegunka o łagodnym przebiegu. Ponieważ objawy grypy i zwykłego przeziębienia są do siebie podobne, to postawienie prawidłowej diagnozy jest utrudnione. Co może wskazywać, że jednak mamy grypę? Po pierwsze gwałtowny początek z całą gamą objawów, szczególnie z wysoką gorączką. Po drugie – bóle mięśni, stawów i dreszcze. Po trzecie – katar ma objaw łagodny, przy przeziębieniu zazwyczaj „leje nam się z nosa”.

Nieleczona grypa może doprowadzić do poważnych powikłań, m.in. zapalenia płuc, a nawet niewydolności oddechowej. – Seniorzy są najbardziej narażeni na powikłania pogrypowe i zgony z tego powodu, a wielu z nich nie stać na wykupienie wszystkich przepisanych im leków, w tym szczepionek. Miarą danego społeczeństwa jest jego stosunek do osób najsłabszych – przekonywał w kwietniu na konferencji “Flu Meeting 2019” prof. Adam Antczak.

Szczepionki mają na celu zapobieganie grypie, zwłaszcza u osób, które należą do grupy podwyższonego ryzyka. Zaleca się je również u dzieci, które ukończyły 6. miesięcy. Należy je wykonać jesienią zaraz przed sezonem wzmożonego zachorowania na grypę. Dzięki szczepionce nasz układ immunologiczny zaczyna wytwarzać przeciwciała, których zadaniem jest bronić nas przed chorobą. Odporność rozwija się zazwyczaj w ciągu trzech tygodni od podania szczepionki, a utrzymuje się nawet do 12 miesięcy.

W tym roku bezpłatne szczepienia odbywają się w Ośrodkach Zdrowia w Wiązownie i Gliniance. Mogą wziąć w niej udział osoby, które skończyły 65 lat i są mieszkańcami naszej gminy.

 

Więcej informacji na temat szczepień oraz zapisów udzielają Ośrodki Zdrowia w Wiązownie (ul. Lubelska 36, tel. 22 789 01 15) oraz w Gliniance (ul. Napoleońska 53, tel. 22 789 97 22).

Foto: pixabay.com

Data opublikowania strony: 26/09/2019