Portal Mapowy Wiazowna Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct PSE Czyste powietrze
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Darmowe szczepienia przeciwko meningokokom

Ręce w niebieskich rękawiczkach trzymają strzykawkę wbitą w fiolkę

Przychodnia w Gliniance otrzymała środki z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego na wykonanie szczepień przeciwko meningokokom serogrupy B dla dzieci do lat 3.

Zakażenia meningokokowe są wywoływane przez bakterie – dwoinki zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zwane również meningokokami. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową podczas  kontaktu z osobą chorą lub bezobjawowym nosicielem.

Na zakażenie meningokokami narażeni są wszyscy, niezależnie od płci czy wieku. Jednak najczęściej chorują dzieci do 1 roku życia. Wiele przypadków choroby występuje też u dzieci w wieku do 5 lat oraz  nastolatków  i młodych dorosłych w wieku 16- 21 lat.

Meningokoki kolonizują jamę nosowo-gardłową zdrowych osób (tzw. nosicieli), nie powodując żadnych dolegliwości ani objawów.

Najbardziej niebezpieczna jest inwazyjna choroba meningokokowa (IChM), która obejmuje zapalenie opon  mózgowo-rdzeniowych lub sepsę (posocznicę). Rozwija się bardzo szybko, jest obarczona wysoką śmiertelnością i trwałymi powikłaniami. Należy do najgroźniejszych chorób zakaźnych człowieka.

Szczepionka przeciw meningokokom to skuteczna i bezpieczna metoda ochrony przed chorobami wywołanymi przez tę bakterię. Bezpłatnie można zaszczepić dziecko w przychodni w Gliniance.

Szczegółowe informacje można uzyskać w:

NZOZ Poradnia Lekarza Rodzinnego Ewa Śmigasiewicz

05-408 Glinianka ul. Napoleońska 53

Telefon do rejestracji: 22 789 97 22 lub 22 397 43 63

E-mail: rejestracja@przychodniaglinianka.pl

Data opublikowania strony: 20/07/2023