Portal Mapowy Wiazowna Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct PSE Czyste powietrze
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Dodatek węglowy. Na razie nie wiadomo, kiedy będzie można składać wnioski

Węgiel
Dodatek węglowy będzie przysługiwał gospodarstwom domowym, które opalają dom węglem (Foto: pixabay.com)

3000 zł – tyle ma wynosić dodatek węglowy. Będzie wypłacany jednorazowo tym, którzy ogrzewają swoje domy węglem. Na razie ustawa jest procedowana. Teraz zajmuje się nią senat. Dopiero po podpisie prezydenta i opublikowaniu w Dzienniku Ustawa wejdzie w życie. Kiedy będzie można składać wnioski? Na razie tego nie wiadomo.

Dodatek węglowy będzie przysługiwał gospodarstwom domowym, w których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel, spalany w: kotle, kominku, kozie, ogrzewaczu powietrza, trzonie kuchennym, piecokuchni, kuchni węglowej lub piecu kaflowym. Urządzenia te muszą być zasilane węglem kamiennym, brykietem lub pelletem zawierającymi co najmniej 85% węgla kamiennego.

Nie będzie kryterium dochodowego. Warunkiem jego otrzymania będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

Na razie nie wiadomo, od kiedy można będzie składać wnioski. W ustawie widnieje zapis, że „ze względu na ważny interes społeczny”, wejdzie ona w życie już następnego dnia po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw. Na razie ustawa trafiła do senatu.

Na stronie rządu pojawił się już wzór wniosku o dopłatę. Znalazły się w nim następujące dane:

  1. organ, do którego składany jest wniosek,
  2. imię, nazwisko,
  3. PESEL,
  4. obywatelstwo,
  5. numer i seria dowodu osobistego,
  6. adres,
  7. numer rachunku bankowego, na który zostanie przekazana kwota dodatku węglowego,
  8. dane osobowe (także numery PESEL) wszystkich osób wchodzących w skład gospodarstwa domowego.

Projekt ustawy zakłada, że wniosek będzie można złożyć osobiście lub przez internet do gminy – do 30 listopada, a ta “(…) będzie mieć maksymalnie miesiąc na wypłatę przyznanego dodatku. Dodatek przyznawany będzie za pomocą informacji, bez konieczności wydawania decyzji administracyjnej”.

Nie wiadomo, która jednostka samorządowa będzie się tym bezpośrednio zajmować. Wskazano, że wnioski o wypłatę dodatku węglowego złożone po dniu 30 listopada br. pozostaną bez rozpatrzenia.

Źródło: gov.pl, muratorplus.pl, money.pl

Data opublikowania strony: 03/08/2022