bip wiązowna bip wiązowna Polska Fundusze EU Czyste powietrze Rodo Ochrona Danych Osobowych
logo nagłówek
szukaj
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Dowód osobisty. Sprawdź, czy nie musisz go wymienić

Dowód osobisty
Wniosek o dowód możesz złożyć elektronicznie tylko do 6 listopada (Foto: Adobe Stock)

W tym roku prawie 700 dowodów osobistych, należących do mieszkańców naszej gminy, straci ważność. Nieważnym dokumentem posługuje się aż 200 osób. Sprawdź datę na swoim dowodzie. Jesteś wśród prawie tysiąca osób, które muszą go wymienić? Podpowiadamy, co zrobić w tym wypadku.

Informacja, do kiedy dokument jest ważny, znajduje się w jego prawym dolnym rogu. Nieważny dowód osobisty może sprawić kłopot przy załatwianiu różnego rodzaju spraw, np. w banku, u notariusza, w zakładzie ubezpieczeń społecznych czy przy przekraczaniu granicy państwa.

Za posługiwanie się nieważnym dowodem grozi kara grzywny lub ograniczenia wolności. Jasno mówi o tym ustawa o dowodach osobistych (art. 79). Wysokość grzywny jest ustalana przez sąd i może wahać się od 20 zł do nawet 5 tys. zł.

Wniosek o wydanie dowodu osobistego można złożyć osobiście w dowolnym urzędzie gminy na 30 dni przed upływem terminu jego ważności lub elektronicznie za pośrednictwem platformy ePUAP. Do wniosku dołącza się jedno aktualne biometryczne zdjęcie – wykonane nie wcześniej niż sześć miesięcy przed złożeniem wniosku. W naszym urzędzie możemy wydrukować gotowy wniosek, możemy też bezpłatnie zrobić zdjęcie.

Dowody osobiste wydawane są bezpłatnie.

Więcej informacji na temat wymiany dokumentów udziela Agnieszka Kijowska – Zastępca kierownika USC, pok. 006, tel. 22 512 58 36, e-mail: a.kijowska@wiazowna.pl.

Data opublikowania strony: 04/01/2019