mapa button pieed button pieed button
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Logo Teraz Polska

Drastyczny spadek. Finanse publiczne zagrożone

Drastyczny spadek. Finanse publiczne zagrożone

Kryzysy gospodarczy. Czerwona strzałka skierowana w dół. W tel kobieta w maseczce i liczby
Kryzysy gospodarczy. Czerwona strzałka skierowana w dół. W tel kobieta w maseczce i liczby

1 295 021 zł, czyli 44 % mniej niż przed rokiem otrzymała nasza gmina w maju z tytułu udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT). W gminach zrzeszonych w Stowarzyszeniu „Metropolia Warszawa” ten ubytek wynosi średnio około 40 proc. To drastyczny spadek dochodów, który zmusi samorządy do zahamowania tak wyczekiwanych przez mieszkańców inwestycji, co może skutkować wzrostem bezrobocia.

Już teraz wstrzymaliśmy realizację zadań z Funduszu Sołeckiego 2020, którego pula w tym roku to 1 132 651,89 zł. Podobnie jest z inwestycjami ogólnogminnymi, które do czasu ustabilizowania sytuacji finansowej zostały zamrożone. Zablokowaliśmy wydatki we wszystkich gminnych jednostkach, ograniczając do minimum ich funkcjonowanie. Oszczędzamy na zakupach, prądzie, a nawet na paliwie.

Nie będzie w tym roku podwyżek czy nagród, bo każda złotówka jest ważna. I ważni są nasi przedsiębiorcy, którzy przekazują CIT (podatek dochodowy od osób prawnych) do budżetu państwa. Stamtąd prawie 7% zasila budżet gminy – a więc im lepiej i skuteczniej rozwija się przedsiębiorca, tym większe podatki płaci. A z tych środków więcej trafia na gminne inwestycje, np. drogi, oświetlenie czy utrzymanie szkół. Zobacz, jak wspieramy przedsiębiorców w pandemii: https://tuwiazowna.pl/koronawirus-w-polsce/

Bezpieczeństwo mieszkańców jest teraz szczególnie ważne. Dlatego mimo trudnej sytuacji finansowej wspieramy też straż pożarną i policję. Co tydzień przekazujemy im środki ochrony osobistej, by mogli bezpiecznie interweniować w razie wypadków czy zagrożeń. Za kwotę 75 951,03 zł kupiliśmy maseczki dla wszystkich mieszkańców, a na walkę z pandemią wydaliśmy już 110 000 zł. Te środki nie były przewidziane w budżecie, gdy planowaliśmy go jesienią zeszłego roku. Dlatego, żeby stać nas było na działania pomocowe, maksymalnie ograniczyliśmy inne zadania bieżące. O oszczędzanie publicznych pieniędzy poprosiliśmy też nasze organizacje pozarządowe, które w wyniku konkursów ofert otrzymały 712 920 zł.

W naszej ocenie sprawą dramatycznej sytuacji finansowej samorządów powinna pilnie zająć się Komisja Wspólna Rządu i Samorządu. Będziemy też poruszać ją w ramach Forum Odbudowy Polskiej Gospodarki (Okrągły Stół Gospodarczy), powołanego w ubiegłym tygodniu przez przedstawicieli Unii Metropolii Polskich, Stowarzyszenia „Metropolia Warszawa” oraz Rady Przedsiębiorczości. Jesteśmy w stałym kontakcie z innymi samorządami i na bieżąco monitorujemy sytuację finansową w kraju. To ona ma największy wpływ na zahamowanie rozwoju gospodarczego naszej gminy, którego najbardziej się teraz obawiamy.

 

Foto: pixabay.com

Data opublikowania strony: 08/05/2020