Portal Mapowy Wiazowna Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct PSE Czyste powietrze
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Dyskusyjny Klub Książki. Pierwsze spotkanie

Pierwsze spotkanie "Dyskusyjnego Klubu Książki" w Glinance
Pierwsze spotkanie "Dyskusyjnego Klubu Książki" w Glinance (Foto: M. Bobrowska)

W filii Biblioteki Publicznej Gminy Wiązowna w Gliniance 8 listopada odbyło się pierwsze spotkanie miłośników czytania w ramach „Dyskusyjnego Klubu Książki”. Na pierwszy ogień poszła “Nie ludzko piękna jesień” Jacka Melchiora.

Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Wiązowna Marzena Kopka otworzyła spotkanie witając przybyłych klubowiczów i zachęcając do osobistego przedstawienia się. Następnie czytelnicy zapoznali się z ideą „Dyskusyjnego Klubu Książki” oraz z jego programem i możliwościami, jakie ze sobą niesie. Dowiedzieli się na co mogą liczyć i co zyskać spotykając się w DKK.

Pierwsza lektura, poddana do oceny czytelniczej w naszym DKK, czyli “Nie ludzko piękna jesień” Jacka Melchiora, okazała się wymagająca w czytaniu. Wszechobecny, a zarazem trudny temat zawarty w treści książki, został podjęty przez klubowiczów z mądrością i delikatnością. Rozmowa przebiegała w kierunku poszukiwania wspólnego wątku w literaturze, oceny pióra autorskiego i szukania odpowiedzi na pytania: Co łączy bohaterów tragikomicznej powieści w sześciu odsłonach? I co autor miał na myśli, serwując czytelnikowi tak trudno ujętą literaturę? Wzajemne dzielenie się wnioskami odbyło się w bardzo miłej atmosferze. Radość ze spotkania udzielała się wszystkim zgromadzonym. Klubowicze otrzymali kolejną książkę do przeczytania – “Chłopiec jeden na milion” Monici Wood. Muszą poznać książkę w ciągu miesiąca, bo kolejne spotkanie już 6 grudnia.

Ostatnim punktem programu była możliwość obejrzenia wystawy „O tym się nie mówi… życie i twórczość Gabrieli Zapolskiej”. Z okazji setnej rocznicy śmierci pisarki i artystki, Biblioteka Publiczna Gminy Wiązowna sprowadziła wystawę dla czytelników z Biblioteki Wojewódzkiej w Opolu. Wystawa prezentuje mało znane fakty z życia artystki, znanej przede wszystkim z twórczości dramaturgicznej. Na wystawie możemy poznać m.in. Gabrielę Zapolską jako aktorkę, publicystkę oraz kobietę – jej siłę i jej słabości. Wystawę uzupełniają reprodukcje programów sztuk dramatopisarki, zdjęcia oraz afisze sztuk teatralnych, w których występowała jako aktorka. Wystawa “O czym się nie mówi… Życie i twórczość Gabrieli Zapolskiej” będzie eksponowana w bibliotece w Wiązownie do 19 listopada i w Duchnowie od 22 do 30 listopada.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy Klubu zostali zaproszeni do wzięcia udziału w różnych inicjatywach podejmowanych na terenie gminy Wiązowna. Zapoznali się ze zbliżającą się akcją “Biała Wstążka” i poznali księgozbiór biblioteczny o tematyce związanej z różnego rodzaju przemocą oraz jej profilaktyką. Uczestnicy spotkania wzięli udział w trwającej akcji “Przepisujemy Hobbita”, a dla upamiętnienia wydarzenia wpisali się do kroniki biblioteki w Gliniance.

Dorota Bortkiewicz

Data opublikowania strony: 16/11/2021