bip wiązowna bip wiązowna Polska Fundusze EU Czyste powietrze Rodo Ochrona Danych Osobowych
logo nagłówek
szukaj
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Światowy Dzień Drzewa. Razem dla środowiska

W ramach akcji ekologicznej „Wiązy dla Wiązowny” 10 października przedstawiciele Nhood Polska i gminnego samorządu na terenie planowanej inwestycji wspólnie zasadzili wiązy holenderskie „Wredei”.
Osiem drzew w przyszłości będzie witało odwiedzających kompleks obiektów „Projekt Góraszka” (Foto: UG Wiązowna)

Dzień Drzewa - to wyjątkowe święto obchodzone jest u nas od prawie 20 lat. Co roku 10 października w całym kraju pojawiają się tysiące sadzonek. Przedstawiciele naszej gminy oraz firmy Nhood Polska, która jest głównym inwestorem Projektu Góraszka, posadzili niedaleko trasy S17 wiązy holenderskie.

Dzień Drzewa jest szczególnie ważne w czasach, gdy co minutę na Ziemi znika las wielkości miasta, a co trzy lata wycinane są lasy tropikalne o powierzchni naszego kraju. Te działania mają bezpośredni, niszczący wpływ na życie na naszej planecie. Przyczynia się do niszczenia terenów, które zaopatrują nas w tlen. Sprawia, że gin kolejne gatunki zwierząt czy ptaków. Burzy naturalną równowagę w przyrodzie. Dlatego tak ważne jest, abyśmy, nie tylko w tym dniu, sadzili nowe drzewa. Im będzie ich więcej, tym lepiej dla nas wszystkich.

“Wiązy dla Wiązowny” to akcja edukacyjna zorganizowana przez Gminny Ośrodek Kultury w Wiązownie, podczas której mieszkańcy biorą udział w warsztatach i spotkaniach popularyzujących troskę o środowisko. Wydarzenia adresowane do uczniów szkół podstawowych oraz seniorów będą odbywały się aż do końca października. Partnerem i sponsorem głównym akcji jest firma Nhood Polska, która na terenie dawnego lotniska w Góraszce realizuje inwestycję Projekt Góraszka.

– “Od lat współpracujemy z Gminą Wiązowna przy różnorodnych inicjatywach łączących lokalne społeczności. Kilkakrotnie wspieraliśmy organizację znanej imprezy biegowej, jaką jest Półmaraton Wiązowski i ogromnie cieszymy się, że możemy rozszerzyć naszą współpracę o nowy obszar, jakim jest troska o środowisko i edukacja” – mówi Agnieszka Gutowska, dyrektor marketingu, komunikacji i CSR Nhood Polska.

W ramach akcji ekologicznej „Wiązy dla Wiązowny” 10 października przedstawiciele Nhood Polska i gminnego samorządu na terenie planowanej inwestycji wspólnie zasadzili wiązy holenderskie „Wredei”. Osiem drzew w przyszłości będzie witało odwiedzających kompleks obiektów „Projekt Góraszka”. Posadzone wiązy mają wysokość ok. 3 m każdy, a w najbliższych latach mogą urosnąć nawet do 5 metrów. W wydarzeniu wzięli udział Anna Rosłaniec, sekretarz Gminy Wiązowna, Michał Białek, zastępca dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Wiązownie oraz Piotr Chmielewski z Nhood Polska.

Odmiana wiązu „Wredei” zasadzona w Góraszce ma charakterystyczną koronę w kształcie wrzeciona z pędami skierowanymi ku górze. Uroku dodają jej dekoracyjne liście, które wiosną są intensywnie żółte, a latem stają się żółtozielone i utrzymują ten kolor do późnej jesieni. Wiązy holenderskie są odporne na suszę, niskie temperatury i zanieczyszczenia, dlatego zostały wybrane do zasadzenia na terenie Projektu Góraszka. Duże trzymetrowe drzewa będą cieszyły oko już od pierwszych dni po zasadzeniu. Na czas budowy będą odpowiednio zabezpieczone.

Nowa inwestycja Nhood Polska w Góraszce zapewni mieszkańcom południowo-wschodniej części aglomeracji warszawskiej wygodne zakupy, dostęp do różnych usług i wiele możliwości atrakcyjnego spędzenia wolnego czasu.

Wielofunkcyjny kompleks w połączeniu z działającym już rodzinnym parkiem rozrywki Majaland Warsaw będzie ciekawą propozycją dla mieszkańców regionu. Na terenie inwestycji znajdą się retail park, outlet, hipermarket, centrum medyczne, centrum fitness, przestrzeń restauracyjna oraz kino, a w sąsiedztwie zostaną wybudowane aquapark, sklep budowlany, restauracje typu drive-thru oraz stacja paliw. Zakończenie realizacji inwestycji zaplanowano na 2025 rok.

Data opublikowania strony: 11/10/2022