bip wiązowna bip wiązowna Polska Fundusze EU Czyste powietrze Rodo Ochrona Danych Osobowych
logo nagłówek
szukaj
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Dzienny Dom “Senior+” ma już 5 lat

Pięć lat temu, w 2015 r. wtedy jeszcze Dzienny Dom “Senior-WIGOR” w Woli Karczewskiej zaprosił w swe gościnne progi seniorów z naszej gminy.

Dzienny Dom „Senior+” w Woli Karczewskiej początkowo funkcjonował pod nazwą Dzienny Dom “Senior-WIGOR”. W 2018 r. zmienił nazwę na Dzienny Dom „Senior+”. Od 2015 r. dom prowadzi swoją działalność dla 30 osób nieaktywnych zawodowo w wieku 60+, a seniorów przez pierwsze lata witała Jolanta Bogucka – pierwsza dyrektor jednostki. 

Od początku istnienia celem domu jest przede wszystkim: zapewnienie aktywności, wsparcia oraz pomocy adekwatnej do potrzeb i możliwości seniorów wynikających z ich wieku i stanu zdrowia. Dbamy oto, aby seniorzy mogli korzystać z oferty aktywizującej, edukacyjnej, kulturalnej i aktywności ruchowej oraz kinezyterapii. Ważnym elementem scalającym seniorów jest integracja społeczna i działania charytatywne.  

Kim są i jacy są nasi seniorzy? To mieszkańcy naszej gminy. Są ciepli, życzliwi i odważni. Chętnie biorą udział w zajęciach, zwiedzają Polskę, tańczą, ćwiczą, malują, gotują. Występują na piknikach i wydarzeniach kulturalnych, angażują się w liczne konkursy. Wspierają akcje charytatywne, promują czytanie, kochają dzieci i młodzież, dokarmiają zwierzęta. Są otwarci i chętni na to, co nowe. Można powiedzieć, że korzystają z życia pełnymi garściami i dają mnóstwo od siebie. Teoretycznie tworzą grupę 60+, ale tak naprawdę zdecydowana większość to 75+. 
 
Ruch to sprawność i życie 

Takim mottem się kierujemy. Sami uczestnicy dostrzegają zmiany: poprawili swoją sprawność fizyczną. Ćwiczenia, które sprawiały im na początku trudność, teraz przychodzą z łatwością. Seniorzy są w świetnej kondycji – nie zapominajmy, że przybyło nam wszystkim 5 lat.   

Ćwiczenia na koncentracje i logiczne myślenie 

Odbywają się regularnie średnio trzy razy w tygodniu. Prowadzone są przez terapeutów zajęciowych. Przygotowywane są krzyżówki, sudoku, rebusy, ćwiczenia z serii zabaw matematycznych i gry słów. Wszystko wzbogacone grami planszowymi, menorami. W skład zajęć wchodzi praca nad koncentracją, odprężeniem, sprytnym rozwiązaniem zadań – wszystkie te działania mają za zadanie utrzymywanie sprawności półkul i pobudzanie ich do aktywności.  

Warsztaty projektowania i szycia, warsztaty artystyczne 

Głównym celem wszystkich zajęć artystycznych jest doskonalenie i nabywanie nowych umiejętności z zakresu tworzenia. Zajęcia poprawiają motorykę i pobudzają prace mózgu. Tyle teorii. W praktyce powstają piękne maskotki, finezyjne obrazy, lampiony, bombki czy wianki. Decoupage, scenografia w formie 3D czy świece zapachowe zachwycają jakością wykonania i dokładnością. Docenienie i zachwyt oglądających zawsze dodaje skrzydeł naszym seniorom.
 

Usługi prozdrowotne  

Są niesamowicie ważne dla naszych seniorów. Dzięki temu, że w naszej placówce obecna jest pielęgniarka, seniorzy czują wsparcie, również pod kątem medycznym. Pomiar cukru, ciśnienia, ważenie, pomoc przy umawianiu wizyt lekarskich, a także psychoedukacja jako forma promocji zdrowia to wszystko pozwala na stałą kontrolę zdrowia. Dodatkowo 2-3 razy w roku zapraszamy lekarzy specjalistów, którzy odpowiadają na pytania seniorów, przygotowują wykłady na temat chorób cywilizacyjnych i motywują uczestników do dbania o zdrowie.
 
Działania charytatywne 

Powiedzieć, że seniorzy mają olbrzymie serce, to zdecydowanie za mało. Dzielą się tym, co mają. Wspierają dzieci, młodzież, zwierzęta, zbierają korki i przekazują na licytacje przeróżne własne wyroby. Od 5 lat angażują się w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy i Szlachetną Paczkę, dekorują pierniki dla Hospicjum „Promyczek” i wspierają „Świąteczną Radość Pomagania”. Seniorzy czują się potrzebni i ważni, a to ma znaczący wpływ na ich samopoczucie psychiczne.
 
Rozmowy, wspólne kawy, Jak dbamy o dom i siebie nawzajem?  

Mieszkając w swoim domu, chcemy o nim decydować. Wybieramy firanki, kwiaty, urządzamy ogród, dbamy o domowników. W DD Senior+ to seniorzy wybierają, jak ma wyglądać ich sala, jakie kwiaty stoją w wazonie. Panie Krysia i Alina urządzają ogród, sadzą kwiaty i przycinają krzewy, aby pięknie rosły, w tym samym czasie pani Helena prasuje serwety. W naszym domu jest pełno zdjęć, gra muzyka, czasem pachnie szarlotką, a ostatnio pomarańczami (gdy odbywa się aromaterapia).
 
Naszego domu nie omijają też sytuacje traumatyczne, choroby, zdarzenia losowe. Największa i nieukrywaną radością są momenty, kiedy ktoś wraca po długiej chorobie, po przebytym wylewie, zawale, po kontuzji. Na pytanie, czy znajdzie się dla mnie miejsce, odpowiedź może być tylko jedna – Tak. Przecież to Pan/ Pani drugi dom.  

Za sukces DD Senior+ odpowiedzialnych jest wiele osób, na czele z pomysłodawcami założenia placówki – Małgorzatą Łysik – Dyrektor GOPS i Januszem Budnym – Wójtem Gminy. Dziękuję współpracownikom za zaangażowanie w wykonywane obowiązki, rodzinom i przyjaciołom naszych seniorów – za okazywane wsparcie, a wszystkim czytelnikom “Powiązań” – za śledzenie naszych losów na łamach naszej ulubionej gazety. 

Krystyna Motyka 

Z okazji 5 urodzin naszego Domu pragnę przekazać kilka słów. Uważam, że dla osób starszych to miejsce wyjątkowe. Wyjątkowe dlatego, że każdy znajduje w nim coś dla siebie – coś, co najlepiej lubi robić, czy to samodzielnie, czy też w pracach grupowych. Oczywiście, z uśmiechem na ustach i wspólnym śpiewem. Ogromną przyjemność sprawiają mi wszelkiego rodzaju pogadanki, prelekcje oraz spotkania czytelnicze. Czerpię dużą przyjemność z nauki tańca, wyjazdów do teatru oraz innych wydarzeń kulturalnych. Ogromną wartością dla poprawy kondycji jest codzienna gimnastyka, masaże, ćwiczenia na materacu oraz na sprzętach fitness“. 

Zadowolona Seniorka K.C. 

„U Seniorów” 

“Wstałam rano jeszcze nie świtało. 

Spojrzałam w lustro, a tu urody mało. 

Szybko się ubrałam i na busik poleciałam. 

Duchnów, Wiązowna, Radiówek, Wola Ducka i Karczewska, 

Za fajerą kierowca Gienio humorem tryska. 

Pani Krysia – nasza dyrektorka, uśmiechem nas wita,  

A jak już powita, to i zapyta: 

Moi kochani, co chcecie mieć w planie? Szycie, a może malowanie?   

Pogadamy, herbatkę wypijemy i na górę już idziemy. 

Panie Diana i Marzena już czekają i warsztaty zaczynają. 

Tadzio poduszki szyje, Hania Andrzeja trzyma za szyję. 

Haftujemy, wycinamy, na nudę nie narzekamy. 

Rehabilitantka – pani Ala – muzyczką zachęca, 

Ciśnieniomierz rozkręca, mierzy ciśnienie i sprawdza nasze fizyczne nastawienie. 

Fela na rowerku, Krysia na masażu, Alinka z piłką się zmaga, a Wiesia nogami macha. 

Obiadki zawsze nam smakują, a nasze panie w dechę babki, nie żałują nam dokładki. 

Oprócz ćwiczeń i warsztatów wyjeżdżamy, świat zwiedzamy. 

Wędzenie, mielenie, robienie kiełbasy, 

Wychodzą lepsze niż te od Okrasy. 

Tańce z Maćkiem, cza-cza, rumba, samba, 

To jest frajda, to jest jazda. 

Gdy nas boli głowa, w kręgosłupie łupie 

Nasza pielęgniarka Janeczka poratować umie. 

Tak nam dzień za dniem umyka, że już piąty rok za pasem znika”.   

H.W  

  Logo Dziennego Domu "Senior+. POmarańczowy napis Senior+. Przed napisem grafika: domek z sercem

Data opublikowania strony: 31/10/2020