Wernisaż rozpocznie się o godz. 17.00 w galerii przy ul. Lubelskie 29. Będzie można wysłuchać wykładu o samurajach i ich zwyczajach, obejrzeć pokaz japońskich walk oraz obejrzeć wystawę, a na niej: m.in. samurajską zbroję i broń (miecze, łuk, naginata), stare drzeworyty i fotografie.
Samuraje, japońscy rycerze, byli w Japonii dominującą grupą społeczną przez ponad siedemset lat (od XII do XIX wieku). W tym czasie w kraju funkcjonowały rządy wojskowych, nazywane od tytułu głównodowodzącego szogunatem, a stosunki społeczne regulował rozwinięty system zależności lennych między właścicielami ziemi a ich wasalami. Kres tradycyjnemu życiu samurajów położyła dopiero decyzja cesarska z 1867 roku o zakończeniu kilkusetletniej samoizolacji Japonii, otwarciu kraju na cudzoziemców i wielkiej modernizacji państwa.
W kulturze masowej samuraje zaistnieli głównie dzięki sztukom wizualnym – fotografii (XIX wiek) i filmowi (XX wiek). Jednak ich kultura i kodeks honorowy inspirują twórców, nie tylko japońskich, do dzisiaj. Znają ich fani kreskówek, filmów animowanych, planszówek i gier komputerowych.
Zapraszamy do konfrontacji świata rozrywki z rzeczywistością!
Wystawę można oglądać do 26 czerwca dzięki wsparciu finansowemu Gminy Wiązowna oraz współpracy Stowarzyszenia WIĘZY z japońską szkołą walk Shinkage Ryu Marobashikai i Polską Sekcją Miecza Japońskiego (oddział Towarzystwa Miłośników Dawnej Barwy i Broni).