bip wiązowna bip wiązowna Polska Fundusze EU Czyste powietrze Rodo Ochrona Danych Osobowych
logo nagłówek
szukaj
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Gmina Wiązowna. Wprowadziliśmy stan alarmowy

Laboratorium. Badanie próbki przez mikroskop
Laboratorium. Badanie próbki przez mikroskop

Szanowni Mieszkańcy

W trudnych momentach odpowiedzialność, solidarność i empatia są wyjątkowo ważne. Jako społeczeństwo, jako sąsiedzi znaleźliśmy się właśnie w takim trudnym momencie. Niepotrzebne są teraz wzniosłe słowa, tylko działanie, rozwaga i wyczulenie na słabszych oraz pozostawionych bez opieki.

W naszej gminie – ze względu na pandemię koronawirusa SARS-CoV-2 – zebrał się sztab kryzysowy. W jego skład wchodzą przedstawiciele samorządu, służb mundurowych i medycznych,  gminnych jednostek organizacyjnych. Na mocy obowiązującego prawa, ze względu na istniejące ryzyko, tak jak wiele innych gmin w Polsce, wprowadziliśmy na terenie naszej gminy stan alarmowy.

W praktyce oznacza to, że:

 1. Urząd Gminy i wszystkie jednostki organizacyjne, które muszą realizować zadania publiczne, są czynne, jednak praca w nich organizowana jest inaczej. Mogą wystąpić utrudnienia w obsłudze klientów. Do odwołania pracujemy w urzędzie w godz. 08.00-14.00 w zmniejszonym składzie. Część urzędników pracuje zdalnie z domów. Dlatego do urzędu prosimy przychodzić wyłącznie w sprawach, których nie można załatwić przez ePUAP lub telefonicznie, mailowo. Całą resztę załatwiamy wykorzystując telefon / Internet. Wprowadzamy środki ochronne oraz obsługujemy klientów z odległości przekraczającej 1 m. Obsługa odbywa się wyłącznie w Biurze Obsługi Mieszkańca – zamykamy dostęp do innych pięter urzędu. Zdjęcia do dowodów osobistych nie będą wykonywane.
 2. Oczywiście, na terenie naszej gminy, tak jak w całej Polsce, zamknięte są wszystkie szkoły i przedszkola.
 3. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Radiówku zostaje zamknięty. Sprawy można załatwiać telefonicznie: 22 780 46 59 lub 22 610 45 53 lub przez ePUAP.
 4. Do odwołania gminne obiekty kulturalne, sportowe i rekreacyjne będą zamknięte. Nie skorzystamy więc ze świetlic wiejskich, placów zabaw, siłowni plenerowe, hal sportowych czy boisk piłkarskich. Policja będzie sprawdzała przestrzeganie tego zakazu.
 5. Na podstawie wytycznych rządowych: Biblioteka Publiczna Gminy Wiązowna, Gminny Ośrodek Kultury, Dzienny Dom Senior +, Środowiskowy Dom Samopomocy, a także warsztaty terapii zajęciowej, kluby i zajęcia realizowane z dofinansowania krajowego lub unijnego, zostały zamknięte. Dyrektorzy jednostek udostępnili numery telefonów i adresy e-mail niezbędne do załatwienia spraw. Są także w kontakcie z osobami, wymagającymi wsparcia lub opieki.
 6. Odwołano zebrania sołeckie i osiedlowe, a także spotkania i wydarzenia.
 7. Przychodnie zdrowia w Wiązownie i Gliniance – rejestracja do lekarzy odbywa się tylko drogą telefoniczną! Z przychodniami można kontaktować się: w Gliniance – rejestracja: 22 789 97 22 lub 22 397 43 63, e-mail: nzoz_glinianka@poczta.onet.pl; w Wiązownie – rejestracja: 22 789 01 15 lub 22 397 41 63, e-mail: recepcja@zplrwiaz.pl. Wstrzymano planowe pobierania krwi oraz profilaktykę dzieci zdrowych. O sposobie przeprowadzenia wizyty oraz konieczności pobrania krwi do analizy decyduje lekarz. Recepty można zamawiać i odbierać tylko przez telefon oraz drogą e-mail.
 8. Wszelkich płatności (w tym opłaty podatków lokalnych) można dokonywać za pośrednictwem internetu. Sołtysi nie przyjmują wpłat podatków od nieruchomości, a w urzędzie będziemy zachęcać do płatności elektronicznych. Pamiętajmy, że gotówka to siedlisko zarazków.
 9. Porady prawne zawieszono. W sprawach pilnych nasi mecenasi mogą udzielić porady telefonicznej – kontakt: 22 512 58 01.
 10. Prosimy nie przychodzić do miejsc publicznych z dziećmi. Nie narażajmy ich na choroby, ale też nie pozwólmy, żeby one zarażały innych (wg ostatnich badań dzieci to potencjalni nosiciele, którzy sami chorobę zakaźną przechodzą bardzo często bezobjawowo). Sprawę – gdy to konieczne – załatwiajmy pojedynczo i możliwie szybko, wcześniej upewniając się, jakie dokumenty przygotować. Informacji udzielimy tel. 22 512 5 800 lub email: urzad@wiazowna.pl. Jeśli coś może poczekać, zaczekajmy na odwołanie stanu epidemicznego w kraju.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że wszystkie te ograniczenia utrudniają codzienne życie. Ale nie jest to czas, w którym możemy myśleć o wygodzie. Teraz liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo. Na nic zdadzą się ograniczenia kontaktów w szkołach i przedszkolach, jeśli nasze dzieci w większych grupach będą spotykały się poza nimi. Nie pomogą nam ograniczenia pracy urzędów, jeśli będziemy spędzali czas w galeriach handlowych. W trosce o siebie i najbliższych ograniczmy kontakty z innymi ludźmi do minimum. Stosujmy się do wszystkich zaleceń służby i organów państwa. Dyscyplina w takich chwilach zwiększa szansę na powodzenie całej operacji!

Do Państwa dyspozycji są dwa numery telefonu:

 1. ogólnopolski 800 190 590 – infolinia o wirusie SARS-CoV-2
 2. oraz do zarządzania kryzysowego 603 703 660 – służy do powiadamiania o sytuacjach zagrażających zdrowiu lub życiu.

Jest coś jeszcze, o czym nie wolno nam zapomnieć! Ludzie starsi, samotni, bezbronni. Nasi sąsiedzi, którzy w tym trudnym czasie być może potrzebują większej opieki niż zwykle. Zamknięci w domach przestajemy ich spotykać, nie rzucają nam się w oczy. Samotność w zestawieniu z natłokiem alarmujących informacji medialnych może budzić lęk. Empatia jest więc dziś naszym moralnym nakazem. Dbajmy więc o siebie i zwróćmy uwagę na tych, o których nie ma kto zadbać. Czasem wystarczy zrobić sąsiadowi zakupy. Nie panikujmy, ale zachowajmy ponadstandardową ostrożność. Pracownicy GOPS chętnie im pomogą – tel.  605 634 005.

 

Wójt Gminy Wiązowna

Janusz Budny

Data opublikowania strony: 13/03/2020