Portal Mapowy Wiazowna Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct PSE Czyste powietrze
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Gminne mieszkania komunalne dla osób najbardziej potrzebujących

W tym projekcie, jak w soczewce, skupia się istota działania samorządu. Samorządu, który powinien zobaczyć nie tylko potrzeby największych grup społecznych, ale także tych, którzy czasem nie maja ani siły, ani odwagi, ani kompetencji, żeby walczyć i prosić o pomoc. Mieszkania komunalne, które oddaliśmy właśnie do użytku, zmienią życie kilkunastu rodzin. Sprawią, że ich świat stanie się naprawdę lepszy.

Ponad rok temu, w Radiówku tuż przy drodze, niedaleko przejazdu nad autostradą w kierunku na Żanęcin, rosły wysokie sosny i brzozy. Dziś stoją tam trzy nowe dwukondygnacyjne budynki z kolorowymi drzwiami. W każdym znajduje się osiem mieszkań (od 34 do 52 m). W sumie jest ich 24. Wszystkie mają proste, ale funkcjonalne łazienki i kuchnie z dolną zabudową oraz płytą indukcyjną z piekarnikiem elektrycznym. Wszystkie mieszkania mają centralne ogrzewanie oraz niezależne wejścia z zewnątrz i są wyposażone w domofony. 

W zależności od kondygnacji, na której się znajdują, mieszkania mają balkon lub niewielki ogródek z tarasem. Część z nich jest przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Obok jednego z budynków znajduje się niewielki plac zabaw dla dzieci. Teren jest ogrodzony. 

Nasza gmina rozrasta się – to cieszy, ale i przybywa nam wyzwań. Jednym z nich był brak mieszkań komunalnych dla najbardziej potrzebujących. – Zawsze było coś pilniejszego, zawsze były wydatki cieszące się większą akceptacją społeczną, wydatki, na których zależało większej grupie mieszkańców. Jednak musimy również dbać o tych, którzy najbardziej potrzebują naszej pomocy. Dlatego, kiedy nadarzyła się okazja złożyliśmy wniosek o bezzwrotne wsparcia z rządowego programu wsparcia budownictwa komunalnego. I dostaliśmy blisko dziewięć milionów złotych. Resztę brakującej kwoty dołożyliśmy z naszego budżetu – powiedział Janusz Budny, Wójt Gminy Wiązowna. 

Wnioski o przyznanie mieszkania komunalnego złożyło 39 osób. Przy ich rozpatrywaniu brano pod uwagę warunki, w jakich teraz żyją oraz dochody, jakie osiągają. Ostatecznie zakwalifikowało się 18 wniosków. Pozostałe mieszkania zajmą osoby, które przebywają w dotychczasowych lokalach.

Koszt całej inwestycji to blisko 11 mln zł. Na jej zrealizowanie Gmina Wiązowna uzyskała prawie 8,8 mln bezzwrotnego wsparcia z Funduszu Dopłat w ramach realizacji przez Bank Gospodarstwa Krajowego, rządowego programu budownictwa komunalnego. Mieszkania komunalne będą własnością Gminy Wiązowna, zarządzać nimi będzie Spółka HYDRODUKT w Wiązownie.

Więcej informacji na temat inwestycji udziela Emilia Szaruga, Wydział Inwestycji, tel. 22 512 58 61, e-mail: e.szaruga@wiazowna.pl

Data opublikowania strony: 13/02/2024