Portal Mapowy Wiazowna Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct PSE Czyste powietrze
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Gminne mieszkania komunalne. Zaawansowane prace

Szary budynek z oknami w trakcie budowy. Żółte i czerwone drzwi.
Trwają prace wykończeniowe w nowo powstających budynkach komunalnych w Radiówku (Foto: UG Wiązowna/E. Szaruga)

Ku ukończeniu zmierzają prace budowlane przy bardzo znaczącej dla gminy inwestycji - budowie trzech budynków komunalnych w Radiówku. Trwają prace wykończeniowe wewnątrz budynków.

Wykonano już instalacje wodno-kanalizacyjne oraz wentylacyjne. Rozpoczęto również odwierty o głębokości ok. 100 m na potrzeby gruntowych pomp ciepła, które zapewnią ogrzewanie w budynkach. Niskie koszty użytkowania budynków uzyskamy także dzięki zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej.

W czerwcu wykonawca planuje zająć się zagospodarowaniem terenu, drogami wewnętrznymi, śmietnikami oraz ogrodzeniem. Planowany termin zakończenia robót budowlanych i uzyskania pozwolenia na użytkowanie to listopad 2023 r.

Mieszkania dla potrzebujących

W trzech budynkach zaprojektowane zostały 24 mieszkania. To niemal dwa razy więcej niż cały obecny zasób mieszkań komunalnych, którymi dysponujemy.

Mieszkania będą miały od 34 do 52 metrów. Budynki są dwukondygnacyjne i niepodpiwniczone. W każdym z trzech budynków zaprojektowano osiem lokali mieszkalnych z aneksami kuchennymi w pokojach dziennych. Wszystkie lokale posiadają niezależne wejścia z zewnątrz. W zależności od kondygnacji przynależeć będzie do nich balkon lub ogródek z tarasem.

W każdym z trzech budynków znajdzie się mieszkanie specjalnie przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach. Uwzględnione zostały niezbędne minimalne szerokości otworów drzwiowych w świetle, a także przestrzenie manewrowe o wymiarach 150 cm x 150 cm, zapewniające osobom niepełnosprawnym możliwość swobodnego poruszania się po lokalu. Dobrane zostały również odpowiednie sprzęty i akcesoria łazienkowe. Wszystkie lokale zostaną wykończone “pod klucz”.

Koszt całej inwestycji to blisko 9 mln zł. Na jej zrealizowanie Gmina Wiązowna uzyskała prawie 8,8 mln bezzwrotnego wsparcia z Funduszu Dopłat w ramach realizacji przez Bank Gospodarstwa Krajowego, rządowego programu budownictwa komunalnego. Resztę dołożymy z naszej wspólnej kasy. Mieszkania komunalne będą własnością Gminy Wiązowna, zarządzać nimi będzie Spółka HYDRODUKT w Wiązownie.

Więcej informacji na temat inwestycji udziela Emilia Szaruga, Wydział Inwestycji, tel. 22 512 58 61, e-mail: e.szaruga@wiazowna.pl

 

Data opublikowania strony: 30/05/2023