Portal Mapowy Wiazowna Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct PSE Czyste powietrze
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Gminny Park Centrum w Wiązownie. Odsłonięcie pomnika Hanny Chrzanowskiej

Statuetka błogosławionej Hanny Chrzanowskiej. Figura z gliny. Młoda dziewczyna stoi. W jednej ręce podtrzymuje kwiaty. W tle kwitnące krzewy z czerwonymi kwiatami.
Wykonawcą statuetki jest Dariusz Denarski (Foto: D. Denarski)

Na terenie Gminnego Parku Centrum w Wiązownie 22 czerwca odbędzie się odsłonięcie pomnika Hanny Chrzanowskiej - pielęgniarki, pedagożki i autorki. Współorganizowała pielęgniarstwo otwarte i prowadziła działalność charytatywną. W młodości spędzała wakacje w Wiązownie, a w życiu dorosłym wielokrotnie tu odpoczywała. W 2018 r. została błogosławioną.

Zapraszamy mieszkańców naszej gminy na wydarzenie o godz. 13.30 do Gminnego Parku Centrum w Wiązownie przy ul. Lubelskiej. Tu odsłonięta zostanie statuetka przedstawiająca Hannę Chrzanowską jako dziewczynkę. Po krótkiej uroczystości o godz. 14.00 odbędzie się msza w Kościele Parafialnym pw. św. Wojciecha w Wiązownie.

Błogosławiona Hanna Chrzanowska urodziła się 7 października 1902 r. w Warszawie, w zamożnej rodzinie, wielce zasłużonej dla rozwoju polskiej kultury i nauki. Została ochrzczona w 1903 r. w kościele parafialnym pw. św. Wojciecha w Wiązownie.

Jako pielęgniarka, poświęciła całe swoje życie opiece nad chorymi, samotnymi, opuszczonymi ludźmi. Jej praca wywarła ogromny wpływ na pielęgniarstwo w Polsce, unowocześniła je, dała podwaliny struktury pomocy chorym w ich domach. Była autorką licznych publikacji na temat pielęgniarstwa, instruktażów dla studentów i uczniów. Odznaczona została Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w roku 2018 papież Franciszek ogłosił ją błogosławioną.

Wykonawcą jest artysta plastyk oraz projektant wnętrz. Dariusz Denarski. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie na wydziale Architektury Wnętrz. Współpracował z instytucjami oraz firmami, m.in.: Adidas, Puma, Sony, Orbis, Smyk, Uniwersytet Warszawski. Jest twórcą wielu wyróżnionych wystaw i stoisk targowych, rzeźb, form przestrzennych oraz projektów wnętrz. Od 20 lat mieszka w Zakręcie. Jest projektantem i wykonawcą pomnika C. Norwida w Zakręcie. Przez wiele lat prowadził zajęcia rzeźbiarsko-modelarskie w Gminnym Ośrodku Kultury w Wiązownie. Prywatnie ojciec trojga dzieci.

Pomnik został w całości sfinansowany ze środków budżetowych gminy. Całkowita kwota przeznaczona na ten cel to 70 000 zł.

Data opublikowania strony: 19/06/2023