bip wiązowna bip wiązowna Polska Fundusze EU Czyste powietrze Rodo Ochrona Danych Osobowych
logo nagłówek
szukaj
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Groźna choroba pszczół. Ognisko zgnilca w Józefowie

Dużo pszczół przy wlocie do białego ula
Dużo pszczół przy wlocie do białego ula

Na terenie Powiatu Otwockiego – w Józefowie  – pojawiła się bardzo groźna choroba pszczół – zgnilec amerykański. Z tego też powodu na terenie całego Józefowa oraz na obszarze zapowietrzonym, obejmującym też część Gminy Wiązowna, rozstawione zostaną tabliczki informacyjne.

Zgnilec amerykański (zgnilec złośliwy) to bardzo groźna choroba pszczół. Bakteria co prawda atakuje wyłącznie larwy, jednak najbardziej skutecznym sposobem uratowania pasieki jest spalenie ula wraz z całą pszczelą rodziną.

W Powiecie Otwockim obszar zapowietrzony obejmuje: miasto Józefów, miasto Karczew, miasto Otwock, w naszej gminie: Emów, Radiówek i Wiązownę. Wojewoda Mazowiecki nakazał oznakować te obszary tablicami informacyjnymi o treści: „ZGNILEC AMERYKAŃSKI  PSZCZÓŁ – OBSZAR ZAPOWIETRZONY”. Zostaną umieszczone przy drogach wylotowych gmin.

W związku ze stwierdzeniem ogniska w Józefowie posiadacze pszczół z całego obszaru zapowietrzonego zobowiązani są zgłosić się do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Otwocku lub właściwego dla swojego terenu powiatowego inspektoratu weterynarii. Należy wysłać e-mail na adres: biuro@otwock.piw.gov.pl. Powiatowy lekarz weterynarii przeprowadzi przegląd pasiek, a po stwierdzeniu oznak choroby pszczół pobierze próbki.

W obszarze zapowietrzonym zakazuje się przemieszczania rodzin pszczelich, matek pszczelich, czerwia, pszczół, pni pszczelich, produktów pszczelich oraz sprzętu i narzędzi używanych do pracy w pasiece – bez zgody właściwego powiatowego lekarza weterynarii, a także organizowania wystaw i targów z udziałem pszczół.

Data opublikowania strony: 10/08/2020