bip wiązowna bip wiązowna Polska Fundusze EU Czyste powietrze Rodo Ochrona Danych Osobowych
logo nagłówek
szukaj
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

III etap luzowania obostrzeń. Kupuj i korzystaj z usług lokalnie

Mieszkańcy robią zakupy na Moi rynku w Wiązownie
Mieszkańcy robią zakupy na Moi rynku w Wiązownie

Wchodzimy w trzeci etap luzowania obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią  – powiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Na tym i kolejnym IV etapie “odmrażania kraju” bardzo ważny stanie się nasz lokalny i konsumencki patriotyzm. Robiąc zakupy – kupujmy u naszych sprzedawców i wybierajmy, jeśli to tylko możliwe, rodzime produkty. Korzystając z usług – wybierajmy nasze firmy.

Pierwsze poluzowanie obostrzeń wprowadzanych z powodu pandemii nastąpiło 20 kwietnia. Od 18 maja nasz kraj wchodzi w III etap, który przewiduje:

 1. otwarcie zakładów fryzjerskich i kosmetycznych w rygorze sanitarnym,
 2. częściowe uruchomienie lokali gastronomicznych,
 3. zwiększenie limitu osób w komunikacji miejskiej: zapełnienie 30 proc. wszystkich miejsc stojących i siedzących dla danego pojazdu,
 4. prowadzenie zajęć praktycznych w szkołach policealnych,
 5. umożliwienie korzystania z sal gimnastycznych i boisk.

 

Dane pokazują, że kryzys gospodarczy wywołany pandemią koronawirusa staje się faktem. Teraz od naszych codziennych decyzji zależeć może przyszłość małych przedsiębiorców, firm i rynku pracy. Bądźmy lokalnymi patriotami. Robiąc zakupy u lokalnych sprzedawców i producentów oraz korzystając z usług lokalnych przedsiębiorców, możemy doprowadzić do ożywienia zamarłego przez pandemię rynku, ale przede wszystkim uchronić firmy od upadłości, a tym samym – zachować miejsca pracy.

Lokalne firmy i przedsiębiorców oraz namiary (adres, telefon, e-mail) można znaleźć na Google mapie naszej gminy. Polecamy też profil na Facebooku „Stawiam na Wiązownę – kupuję lokalnie” można go znaleźć pod adresem: https://www.facebook.com/pg/Wiazownakupujelokalnie/

 

Opieka, edukacja, kultura i sport

18 maja otwarte zostaną także placówki i instytucje z bazą noclegową i działalnością opiekuńczo-edukacyjną. Są to np. schroniska młodzieżowe, ośrodki sportowe czy świetlice środowiskowe. Od 25 maja możliwe będą zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne w klasach 1-3 oraz konsultacje dla maturzystów w szkołach średnich, a od 1 czerwca – konsultacje w szkołach z nauczycielami dla pozostałych uczniów ze wszystkich przedmiotów. Od 17 maja dzieci poniżej 13. roku życia będą mogły wychodzić z domu bez opieki dorosłego opiekuna!

Od 25 maja rząd chce przywrócić również możliwość prowadzenia na uczelniach:

 1. zajęć dydaktycznych (dla studentów ostatnich lat studiów),
 2. zajęć, które nie mogą być realizowane zdalnie.

Poluzowanie obostrzeń nastąpi również w świecie kultury. I tak od 18 maja wznawia się m.in.:

 1. działalność kin plenerowych (w tym samochodowych),
 2. indywidualne zajęcia na uczelniach artystycznych,
 3. próby i ćwiczenia.

Od 18 maja zwiększa się limity osób, które mogą ćwiczyć na otwartych obiektach sportowych:

 1. na stadionach, boiskach, skoczniach, torach, orlikach, skateparkach – może przebywać maksymalnie 14 osób (+ 2 trenerów);
 2. na otwartych pełnowymiarowych boiskach piłkarskich – mogą przebywać maksymalnie 22 osoby (+ 4 trenerów)

Umożliwia się także organizację zajęć w obiektach zamkniętych. W salach i halach sportowych równocześnie będzie mogło ćwiczyć:

 1. 12 osób + trener (w obiektach do 300 m2),
 2. 16 osób + 2 trenerów (w obiektach od 301 do 800 m2),
 3. 24 osoby + 2 trenerów (w obiektach od 801 do 1000 m2),
 4. 32 osoby + 3 trenerów (w obiektach powyżej 1000 m2).

W obiektach zamkniętych nie można będzie korzystać z szatni ani węzła sanitarnego (poza WC). Po każdych zajęciach należy przeprowadzić dezynfekcję urządzeń.

Stopniowe znoszenie obostrzeń nie zwalnia nas ze stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Wręcz przeciwnie – muszą one stać się podstawą naszego codziennego funkcjonowania. O czym należy pamiętać szczególnie?

 1. Zachowuj 2-metrową odległość od innych w przestrzeni publicznej.
 2. Obowiązkowo zasłaniaj nos i usta w miejscach publicznych.
 3. Pracuj zdalnie, jeśli tylko jest to możliwe.
 4. Zostań w domu, jeśli możesz.

Ściśle przestrzegaj zasad sanitarnych w miejscach, gdzie jest dużo ludzi. Zwłaszcza w restauracjach, u fryzjera czy kosmetyczki.

Więcej informacji na stronie: www.gov.pl

Wszystkie wiadomości na temat wirusa COVID-19 znajdziecie Państwo na naszej stronie: https://tuwiazowna.pl/koronawirus-w-polsce/

Data opublikowania strony: 13/05/2020