bip wiązowna bip wiązowna Polska Fundusze EU Czyste powietrze Rodo Ochrona Danych Osobowych
logo nagłówek
szukaj
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Inspektor Sanitarny przypomina. Noś maseczkę!

Twarz kobiety w niebieskiej maseczce w białe kropki
Od 8 sierpnia obowiązuje rozporządzenie nakazujące zakrywanie nosa i ust (Foto: pixabay.com)

Pandemia się nie skończyła. Obowiązek zasłaniania nosa i ust w otwartej przestrzeni pod warunkiem zachowania 2 m odległości oraz w niektórych przestrzeniach zamkniętych nadal obowiązuje. Bądźmy odpowiedzialni za zdrowie własne i zdrowie innych ludzi – nośmy maseczki!

Jak czytamy w informacji Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Otwocku, „jest coraz więcej dowodów naukowych na to, że część osób choruje bezobjawowo, noszenie maseczek, przyłbic lub zasłanianie ust i nosa elementami odzieży może powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa”.

Od 16 kwietnia mamy obowiązek zasłaniania ust w miejscach użyteczności publicznej, w urzędach, sklepach, transporcie publicznym, punktach usługowych. „Wprowadzenie obowiązku noszenia maseczek lub innych osłon ust i nosa zostało podyktowane danymi naukowymi, które mówiły o tym, że duża część zakażonych koronawirusem nie ma objawów choroby. A to oznacza, że nieświadomie mogą przenosić wirusa na kolejne osoby. Maseczki mają więc za zadanie zahamować rozwój epidemii”.

Od 30 maja br. nie musimy zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni – ale tylko pod warunkiem, zachowania 2 m dystansu od innych ludzi. Maseczki są jednak konieczne w niektórych przestrzeniach zamkniętych, m.in. w sklepach, kościołach, autobusach czy tramwajach.

„Maseczki bawełniane, własnej roboty trzeba prać po każdym użyciu w 60 st. C, a następnie wyprasować. Maseczki są skuteczne tylko wtedy, gdy są stosowane w połączeniu z częstym myciem rąk wodą z mydłem (przez 30 sek.) lub dezynfekcją preparatem na bazie alkoholu. Inny środek ochrony – przyłbice pozwalają na pracę w okularach i komfortowe oddychanie. Można je czyścić preparatem na bazie 60 proc. alkoholu. Plusem jest możliwość wielokrotnego użytku”.

Inspektor Sanitarny przypomina, „że kolejne poluzowania w gospodarce nie zwalniają nas z noszenia maseczek. To od nas, zwykłych ludzi i od naszego zachowania zależy, w jakim tempie epidemia koronawirusa będzie się rozwijać lub zanikać. Bądźmy odpowiedzialni za zdrowie własne i zdrowie innych ludzi – nośmy maseczki”.

Źródło: PPIS w Otwocku

Data opublikowania strony: 18/06/2020