bip wiązowna bip wiązowna Polska Fundusze EU Czyste powietrze Rodo Ochrona Danych Osobowych
logo nagłówek
szukaj
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

“IV Dzień z historią Gminy Wiązowna”. Już 10 listopada

Zapraszamy na “IV Dzień z historią Gminy Wiązowna”, który odbędzie się 10 listopada w Gliniance. Po raz czwarty w naszej gminie uczcimy rocznicę Odzyskania Niepodległości piknikiem historycznym.

“Dzień z historią Gminy Wiązowna” to wydarzenie, które odbędzie się 10 listopada (niedziela), w godz. 9.00 – 15.00 na terenie przy kościele w Gliniance. W pikniku wezmą udział grupy rekonstrukcyjne, których członkowie wcielą się w role m.in. żołnierzy Księstwa Warszawskiego, powstańców styczniowych, żołnierzy rosyjskich i pruskich, żołnierzy Wojska Polskiego z lat 1918 – 1939 oraz partyzantów Armii Krajowej rejonu „Fromczyn”.

W namiotach będzie można zobaczyć ekspozycje militariów oraz innych przedmiotów historycznych związanych z historią Wiązowny. Rekonstruktorzy zaprezentują umundurowanie, uzbrojenie i wyposażenie poszczególnych armii. Organizatorzy przewidują liczne atrakcje dla całych rodzin. Ci, którzy odwiedzą wszystkie stoiska i otrzymają pieczątki potwierdzające udział w atrakcjach, otrzymają nagrody.

Cytując słowa rekonstruktora historycznego Tomasza K. Żurawskiego: „Każde wydarzenie historyczne działo się w konkretnym miejscu, które – mimo że często wygląda dziś zupełnie inaczej – możemy nadal odwiedzić i obejrzeć. Także teren dzisiejszej Gminy Wiązowna był świadkiem licznych, zarówno mniej, jak i szerzej znanych wydarzeń dziejących się na przestrzeni wieków. Celem kolejnego już “Dnia z historią Gminy Wiązowna” jest przypomnienie wydarzeń, które choć lokalne, były częścią “wielkiej historii”. Będzie to okazja do obejrzenia dawnej broni, wyposażenia wojskowego i przedmiotów użytku codziennego, rozmów o minionych epokach i wyobrażenia sobie (choć przez chwilę) jak wyglądało życie w naszej okolicy 50, 100, 200 lat temu…”.

Info z: tukontakt@wiazwona.pl
Paulina Sokół

Data opublikowania strony: 31/10/2019