radio button mapa button pieed button pieed button Logo Instagram
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Logo Teraz Polska

„IV Dzień z historią Gminy Wiązowna”. Od Napoleona do II wojny światowej

„IV Dzień z historią Gminy Wiązowna”. Od Napoleona do II wojny światowej

W przeddzień Święta Niepodległości, w niedzielę 10 listopada, na terenie przylegającym do kościoła parafialnego w Gliniance, odbył się „IV Dzień z historią Gminy Wiązowna”.

Do Glinianki impreza zawitała po raz pierwszy. Cel, jaki przyświecał organizatorom, to zaprezentowanie epok i jednostek wojskowych, które nierozerwalnie związane są z historią wydarzeń mających w przeszłości miejsce na terenie dzisiejszej gminy Wiązowna.

Na tegoroczną imprezę licznie stawiły się grupy rekonstrukcyjne. Epokę napoleońską prezentowali rekonstruktorzy z 7 Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego. Jednostki z I wojny światowej przybliżyły: Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 51 pułku piechoty Strzelców Kresowych (Armia Pruska i Błękitna Armia generała Hallera) oraz Projekt Rekonstrukcyjny „Rosja w ogniu” (Armia Carska). Członkowie tej grupy wcieli się także w role żołnierzy Wojska Polskiego z 1939 r. Towarzystwo Historyczne Roku 1920 przypomniało nam czasy Bitwy Warszawskiej i obrony Przedmościa Warszawskiego.

Klub Miłośników Historii Warszawa wystąpił w mundurach żołnierzy I Armii Wojska Polskiego, zaś w rolę żołnierzy Armii Krajowej oraz powstańców styczniowych wcielili się członkowie Projektu Historycznego „Konspiracja” (współorganizatora wydarzenia), którzy również przygotowali dla uczestników strzelnicę. Ta cieszyła się ogromnym powodzeniem. Każdy młody uczestnik spotkania chciał spróbowania swoich sił i postrzelać z replik historycznej broni. Gościnnie wystąpiła także Grupa Rekonstrukcji Historycznej The Old Breed wcielająca się w role żołnierzy amerykańskiego Korpusu Piechoty Morskiej z czasów II wojny światowej.

Dużym zainteresowaniem (szczególnie wśród najmłodszych) cieszyły się – specjalnie przygotowane na to wydarzenie – pieczątki. Zebranie całego zestawu (wizerunek przedstawiony na każdej z nich związany był z jednym z wydarzeń z historii gminy) pozwalało zdobyć atrakcyjne nagrody.

Dzień z historią Gminy Wiązowna zakończył się po godz. 15. Przez cały czas trwania wydarzenia, namioty rekonstruktorów były oblegane przez licznych zwiedzających.

Kiedy impreza oficjalnie się zakończyła, a grupy rekonstrukcyjne powoli demontowały swoje obozowiska, członkowie Projektu Historycznego „Konspiracja” wyruszyli na nietypową wycieczkę po terenie Gminy Wiązowna. Cel – odwiedzenie i upamiętnienie miejsc pamięci na terenie całej gminy. Mimo niesprzyjających warunków pogodowych (już po zakończeniu wydarzenia plenerowego zaczął padać obfity deszcz) oraz odczuwalnego zmęczenia zaplanowana akcja zakończyła się powodzeniem. Przy mogiłach wojskowych i pomnikach, na kilka godzin przed nastaniem 11 listopada, zapłonęły znicze.

Tomasz Żurawski

Foto: C. Pękul/Sekcja foto GOK (1 – 10), I. Trzaska (11 – 19)

Data opublikowania strony: 15/11/2019