bip wiązowna bip wiązowna Polska Fundusze EU Czyste powietrze Rodo Ochrona Danych Osobowych
logo nagłówek
szukaj
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Jak dokarmiać ptaki zimą? Proste zasady

Drewniany karmnik dla ptaków. W nim trzy ptaki jedzące ziarno
Jeśli już zaczniemy dokarmiać ptaki, musimy to robić do końca zimy (Foto: pixabay.com)

Pierwszy śnieg za nami, więc możemy zacząć dokarmiać ptaki. Zazwyczaj dokarmianie ptaków konieczne jest w okresie od grudnia do końca lutego.

W ogrodzie nasze karmniki mogą odwiedzać sikorki, wróble i nieco mniejsze od nich mazurki, a także kosy, kwiczoły, dzwońce, zięby, trznadle i gile. Jeśli będziemy dokarmiać ptaki w ogrodzie, wiosną i latem odwdzięczą się nam zjadając szkodliwe owady. Ważne jest jednak, aby ptaki dokarmiać odpowiednim pokarmem i w odpowiedni sposób, bo inaczej bardziej im zaszkodzimy, niż pomożemy.

Większość skrzydlatych przyjaciół zimujących w Polsce, z przyjemnością zjada nasiona oraz owoce. W dzisiejszych czasach praktycznie od ręki dostępne są w sklepach: nasiona słonecznika, dyni, lnu, zboża, kasza, orzechy, suszone jabłka, gruszki czy płatki owsiane… W sklepach zoologicznych sprzedawane są także gotowe mieszanki pokarmu dla ptaków. Jeśli chcesz zacząć dokarmiać ptaki, wybieraj zawsze te produkty, które nie zawierają soli.   

Wiele ptaków, które dokarmiamy zimą ziarnem i innym pokarmem roślinnym, od wiosny będzie poszukiwać w naszym ogrodzie gąsienic i larw owadów. Świetnym przykładem są tutaj sikorki, korzystające z wywieszonych kawałków słoniny, oczywiście w formie surowej i nieosolonej. 

Ptaków wodnych nie wolno karmić chlebem, słonymi resztkami wędlin, czy przyprawionymi orzeszkami. Poza problemami żołądkowymi ptakom będzie dokuczało pragnienie, a wraz z nastaniem zimowych mrozów woda po prostu zamarza.  

Jeśli zdecydujemy się na dokarmianie ptaków, powinniśmy to robić regularnie od początku do końca okresu zimowego. Dokarmiania ptaków przez ludzi nie wolno kończyć z dnia na dzień, bo ptaki przyzwyczajone do dokarmiania w danym miejscu, wracają do niego czasem po pokonaniu wielu kilometrów. Wycieńczone wysiłkiem mogą po prostu nie mieć sił poszukać innego pożywienia i umrzeć w oczekiwaniu na pokarm.

Miejsce dokarmiania zawsze musi być przemyślane. Karmnik należy zabezpieczać przed warunkami pogodowymi, a ptakom przebywającym wewnątrz, trzeba zapewnić dobrą widoczność otoczenia, by mogły w porę uciec przed drapieżnikiem. Dobrym zwyczajem jest umieszczenie w okolicy karmnika poidełka, gdyż ptakom w zimie często brakuje wody. 

Anna Bogucka 

Data opublikowania strony: 06/02/2021