Portal Mapowy Wiazowna Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct PSE Czyste powietrze
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

„Jedność w różnorodności!”. Podsumowanie projektu szkoły w Zakręcie

Duża grupa młodych ludzi stoi przy murze. W tle wzgórza.

To proste, ale jakże niezwykłe hasło przedsięwzięcia realizowanego w Szkole Podstawowej im. Cypriana Kamila Norwida w Zakręcie. Placówka kolejny już raz wzięła udział w „Ponadnarodowej mobilności uczniów”, która jest współfinansowana z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Realizacja projektu rozpoczęła się już pierwszego marca 2023 roku. Wówczas to odbyła się w szkole rekrutacja i w ten sposób wyłoniono 36-osobową grupę, która konkretyzowała kolejne etapy przedsięwzięcia. Uczniowie wzięli udział w tematycznych zajęciach przygotowujących do finalnego wyjazdu do Hiszpanii.

Były to bardzo ciekawe spotkania, podczas których poznaliśmy niezwykle barwną historię i kulturę andaluzyjskiej Granady, mogliśmy zasmakować hiszpańskich smakołyków, ale przede wszystkim rozwijaliśmy swoje kompetencje językowe, mówiliśmy i pisaliśmy wyłącznie po angielsku, poznaliśmy też podstawowe zwroty z języka hiszpańskiego, razem stworzyliśmy przydatne słowniczki – relacjonuje uczennica z klasy VI.

Kolejnym, niezwykle emocjonującym etapem realizacji projektu była mobilność do Granady. Uczniowie, podzieleni na trzy dziesięcioosobowe grupy, zakwaterowani zostaliw internatach dwóch szkół: FUNDACION AVE MARIA CASA MADRE i FUNDACION AVE MARIA (VISTILLAS). Wspólnie z rówieśnikami z tych hiszpańskich placówek brali udział w zajęciach edukacyjnych, uczestniczyli w lekcjach biologii, muzyki, języka angielskiego, czy crossfitu. Popołudnia zaś obfitowały w przeróżne gry terenowe, wycieczki tematyczne, czy spotkania integracyjne.

Podczas wspólnie spędzanego czasu uczniowie mieli możliwość poznać i zrozumieć różnice w życiu młodych nastolatków, co zaowocowało wykonaniem prezentacji multimedialnych o tym, co łączy, a co różni uczniów w regionie Andaluzji i na Mazowszu. W ramach poznawania kultury, sztuki i historii Hiszpanii, uczestnicy projektu mieli okazję wzięcia udziału w warsztatach emocjonującego flamenco, odbyli też podróż do wnętrza Ziemi, odwiedzając jaskinię Nejrę, podziwiali uroki andaluzyjskiego miasteczka Pueblos Blancos – Frigilianę, maszerowali także Ścieżką Króla – Caminito del Rey, odwiedzili Albacin – arabską dzielnicę Granady.

Udział w projekcie był niezwykle ciekawym doświadczeniem. Pozwolił zrozumieć uczestnikom, że wszyscy są równi, niezależnie od poglądów, rasy, czy religii; że powinniśmy być otwarci i rozwijać w sobie poczucie tolerancji, jednocześnie pamiętając o naszej indywidualnej tożsamości i godności. Uczniowie bez wątpienia również śmielej nawiązują relacje, są aktywni w życiu społecznym, poszerzyli swoje kompetencje językowe czy umiejętność korzystania z informacji i danych. Przede wszystkim wiedzą, że wszyscy powinni mieć dostęp do edukacji i wiedzy, bo stanowimy JEDNOŚĆ W RÓŻNORODNOŚCI!

Flagi polski, Unii Europejskiej

Data opublikowania strony: 07/07/2023