bip wiązowna bip wiązowna Polska Fundusze EU Czyste powietrze Rodo Ochrona Danych Osobowych
logo nagłówek
szukaj
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

“Jeszcze Polska nie zginęła…”. Obchody Dnia Niepodległości

Na pamiątkę wydarzeń z 11 listopada 1918 r. mieszkańcy Gminy Wiązowna spotkali się na wspólnych obchodach Dnia Niepodległości w Gliniance. Podczas mszy bratu Danielowi Klochowi wręczono statuetkę oraz dyplom nadania tytułu “Honorowego Obywatela Gminy Wiązowna”. Punktualnie o 11.11 w Gliniance i Wiązownie odśpiewano „Mazurka Dąbrowskiego”.

W tym roku centralne obchody Dnia Niepodległości odbyły się w Gliniance. W Kościele pw. św. Wawrzyńca odprawiono uroczystą mszę świętą w intencji Ojczyzny z udziałem pocztów sztandarowych z: Szkoły Podstawowej im. Bohaterskich Lotników Polskich w Wiązownie, Szkoły Podstawowej im. Cypriana Kamila Norwida w Zakręcie i Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Gliniance, która również wprowadził sztandar Armii Krajowej oraz naszych gminnych Ochotniczych Straży Pożarnych z Glinianki, Malcanowa oraz Wiązowny. Stawiła się także delegacja uczniów ze Szkoły Podstawowej im. 1 Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego w Malcanowie. Homilię wygłosił proboszcz parafii w Gliniance ks. Piotr Błażejczyk.

Podczas mszy miała miejsce uroczysta chwila. Brat Daniel Kloch odebrał statuetkę oraz dyplom nadania tytułu “Honorowy Obywatel Gminy Wiązowna”. To wyraz najwyższego wyróżnienia i uznania za zasługi dla rozwoju Gminy Wiązowna, a także na rzecz jej historii, tożsamości i promocji. Brat Daniel Tomasz Kloch to misjonarz związany z Pęclinem, pracujący na Madagaskarze, który założył stowarzyszenie “Bronimy życia”. Zajmuje się ochroną  życia poczętego i ochroną dzieci, które zostały porzucone przez rodziców. Jest również orędownikiem i propagatorem budowy studni artezyjskich na Madagaskarze w ramach akcji, którą wspieramy. Gorąco zachęcamy do pomocy!

Po mszy zgromadzeni udali się przed kościół, gdzie przy pomniku Armii Krajowej punktualnie o 11.11 odśpiewano „Mazurka Dąbrowskiego”. Licznie zgromadzeni uczestnicy wydarzenia otrzymali pamiątkowe chorągiewki w barwach narodowych. Złożono kwiaty oraz zapalono znicze w miejscu pamięci.

Artystyczną niespodziankę przygotowały dzieci ze szkoły w Gliniance. Największym zaskoczeniem była postać grana przez Wojtka Dziewulskiego, który – dzięki doskonałej charakteryzacji – wcielił się w samego marszałka Józefa Piłsudskiego.

W tym samy czasie w Kościele pw. św. Wojciecha w Wiązownie również została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny. Słowo do licznie zgromadzonych wiernych wygłosił ks. proboszcz Edward Kowara, który pokreślił istotę dnia 11 listopada. Msza zakończyła się mini koncertem pieśni patriotycznych oraz wspólnym odśpiewanie o godz. 11.11 „Mazurka Dąbrowskiego”.

Info z: tukontakt@wiazowna.pl

Damian Krawczyk

Foto: M. Kloch

Data opublikowania strony: 15/11/2019