Portal Mapowy Wiazowna Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct PSE Czyste powietrze
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Kampania “Biała wstążka” 2022. Jubileuszowe spotkanie Klubu Książki

Na spotkaniu DKK omawiano “Zielone sari” Anandy Devi - książkę bardzo trudną i odkrywającą przemoc domową w najgorszym wydaniu
Na spotkaniu DKK omawiano “Zielone sari” Anandy Devi - książkę bardzo trudną i odkrywającą przemoc domową w najgorszym wydaniu (Foto: Filia w Gliniance)

W filii Biblioteki Publicznej Gminy Wiązowna w Gliniance 18 listopada odbyło się jubileuszowe spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki. Minął rok odkąd grupa miłośników czytania spotyka się systematycznie, aby rozmawiać o literaturze.

Dzięki gorliwości klubowiczów, kultywowaniu wspólnych dyskusji i poświęconemu czasowi wypełniliśmy warunek dofinansowania przez Instytut Książki spotkania autorskiego. To piękny prezent na obchody pierwszej rocznicy powstania Klubu, nie tylko dla klubowiczów.  Zaraz po spotkaniu odbył się wieczór autorski z Ałbeną Grabowską, pisarką książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Zanim jednak wzięliśmy udział w uczcie literackiej, poddaliśmy dyskusji książkę „Zielone sari” Anandy Devi (Wydawnictwo w Podwórku), autorki powieści mauretańskich.  Fabuła książki wpisała się tematem w ruszającą właśnie, największą na świecie Kampanią „Biała wstążka”, mającą na celu walkę z przemocą wobec kobiet i wspierającą działania na rzecz jej przeciwdziałania.

Dom w sercu Mauritiusa. W jego wnętrzu stary, umierający doktor i trzy kobiety: córka, wnuczka i żona, której śmierć przed laty stała się największym rodzinnym tabu, skrzętnie przemilczaną tajemnicą. Doktor przez całe życie sprawował wobec swojej rodziny niepodważalną władzę domowego tyrana i cynicznego manipulatora. Teraz na łożu śmierci, we wspomnieniach, rozmowach i monologach podejmuje ostatnią próbę odtworzenia i utrzymania dawnej uprzywilejowanej pozycji patriarchalnego despoty.

Książka bardzo trudna i odkrywająca przemoc domową w najgorszym wydaniu. Tak przerażająca, że nie każdy przeczytał ją do końca. Skąd pomysł u kobiety na tego rodzaju fabułę? Po co są takie książki? Te pytania towarzyszyły wszystkim podczas czytania. Odpowiedź znajduje się posłowiu tłumacza na końcu książki i może właśnie od tego należałoby rozpocząć czytanie. Klubowicze jednogłośnie nie polecają tej pozycji.

Dorota Bortkiewicz

Data opublikowania strony: 24/11/2022