Portal Mapowy Wiazowna Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct PSE Czyste powietrze
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Kampania „Biała wstążka” w Szkole Podstawowej w Malcanowie

Szkolna sala. Przy ławkach siedzą dzieci. Troje starszych kolegów stoi przed nimi i coś mówi.
Uczniowie klas starszych przygotowali zajęcia dla swoich młodszych kolegów na temat bullingu (Foto: FB SP Malcanów)

Uczniowie, nauczyciele i pracownicy Szkoły Podstawowej w Malcanowie zjednoczyli siły, by wziąć udział w kolejnej odsłonie akcji „Biała wstążka”, która zawsze na przełomie listopada i grudnia jest ważnym wydarzeniem w naszej gminie. W tym roku działaliśmy w myśl hasła „Aktywność, nie agresywność”. W szkole pojawiły się białe wstążki: na płocie, na tablicach informacyjnych i przypięte do ubrań. Był to znak pamięci o tym, że z agresją należy walczyć.

Uczniowie klas 5b oraz 7a i b przeprowadzili warsztaty plastyczne w klasach młodszych oraz godziny wychowawcze w klasach starszych. Te lekcje miały wyjątkowy charakter i mocny wydźwięk, bo to ludzie młodzi rozmawiali ze swoimi rówieśnikami o tym, co to jest bullying i dlaczego jest tak niebezpieczny. To były ważne rozmowy.

Uczniowie klasy 7b wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielem służby więziennej. Dyrektor Grażyna Kilbach prosiła w czasie spotkania z rodzicami o to, by dbali o aktywność swoich dzieci. Apelowała również, by ta aktywność była wspólna, rodzinna, łącząca, pozytywna. Jednocześnie zwróciła się z apelem, by rodzice byli bardziej czujni wobec często nieodpowiedniej aktywności swoich dzieci w mediach społecznościowych, szczególnie w formie hejtu.

Oprócz tego postanowiliśmy podejść na poważnie do propozycji zamiany agresji w ruch i aktywność. W naszej szkole zawsze coś się dzieje, ale w ciągu tych dwóch tygodni podjęliśmy wyjątkowo wiele działań. Odbyły się: przerwy sportowe, wspaniałe przerwy taneczne, spotkania z rodzicami w zerówkach, w czasie których opowiadali oni dzieciom o swoich pasjach i zainteresowaniach, kiermasze, wróżby andrzejkowe, warsztaty świąteczne, oraz „I Rodzinny Turniej Szachowy”.

Pomagaliśmy też innym, angażując się w akcje szkolnego wolontariatu, ogólnopolską „Szlachetną paczkę” obejmując pomocą cztery rodziny czy biorąc udział w akcji pomocy bezdomnym „Daj herbatę”. Uczniowie czterech klas wspólnie zrobili ogromne ilości pięknych, pożywnych kanapek, które trafiły do bezdomnych. Mały Samorząd przeprowadził kiermasz ciast i innych słodkości zbierając fundusze na potrzebujące zwierzęta.

Chcemy, by wszyscy członkowie społeczności szkolnej, czuli się w szkole dobrze i bezpiecznie. To jest zadanie, nie tylko na dwa tygodnie w roku, ale na całe dwanaście miesięcy. I będziemy się starać realizować tę ważną misję.

Monika Bąk

Data opublikowania strony: 12/12/2023