Portal Mapowy Wiazowna Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct PSE Czyste powietrze
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Kolejna dewastacja i zaśmiecanie gminnego terenu. Winny ukarany, kolejna sprawa zgłoszona na policję

Malunki w toalecie przy Gminnym Parku Centrum w Wiązownie.

Tereny publiczne, takie jak Gminny Park Centrum w Wiązownie, sołeckie place zabaw czy pumptracki, służą nam wszystkim. To miejsca spotkań, odpoczynku, zabaw naszych dzieci. Udało nam się ukarać kolejnego winnego dewastacji terenu przeznaczonego dla mieszkańców. Niestety, to małe zwycięstwo przyćmiło kolejne zgłoszenie, którym już zajmuje się policja.

Na terenie gminy mamy sporo obszarów służących mieszkańcom, a my ze swojej strony dokładamy starań, by były one jak najbardziej przyjazne. Niestety, nie wszyscy rozumieją, że zagospodarowane i ogólnie dostępne miejsca publiczne to nasz skarb. Dochodzi do dewastacji altan i toalet publicznych, niszczenia zieleni czy podrzucania śmieci do koszy.

Za remont czy przywrócenie do stanu pierwotnego zieleni albo wywóz śmieci płacimy wszyscy! Te pieniądze zaś moglibyśmy przeznaczyć na rozbudowę, ulepszanie i upiększanie tych miejsc.

Niszcząc miejsca przeznaczone do użytku publicznego, uszkadzając roślinność, trawniki, zieleńce lub dopuszczając do niszczenia roślinności przez zwierzęta znajdujące się pod naszym nadzorem, należy się liczyć z możliwością otrzymania kary grzywny do 1000 zł. Za podrzucanie śmieci do publicznych koszy także grozi kara grzywny.

Nie jest to jedynie martwy przepis. Już kolejny raz, po zawiadomieniu oraz dostarczeniu materiałów dowodowych, organom ścigania udało się doprowadzić kolejną sprawę dewastacji do końca i ukarać winnego. To małe zwycięstwo, niestety, przyćmiło kolejne zgłoszeniem dewastacji. Już zajmuje się nim policja.

Przypominamy, że część terenów jest już objętych monitoringiem, m.in. Gminny Park Centrum w Wiązownie. W tym roku pojawi się on na kolejnych obszarach.

Zwracamy się do Państwa z apelem, aby zwracać uwagę na to, co robimy sami oraz co robią inni, korzystający z terenów publicznych. Nie bójmy się zgłaszać do gminy czy organom ścigania aktów dewastacji czy wandalizmu. Nie pozwalajmy na to, by to, co powstaje, aby służyć nam wszystkich, było przez innych bezmyślne niszczone.

Bieżącym administrowaniem terenem Gminnego Parku Centrum w Wiązownie zajmuje się Spółdzielnia Socjalna „Odmiana” (tel. 664 447 775). Do końca maja spółdzielnia zrealizuje większość napraw, w tym m.in. te, które wynikają z dewastacji przez naszą młodzież. W GPC jest monitoring – podejrzani o niszczenie lub śmiecenie są zgłaszani na policję.

Jeśli ktokolwiek widzi, że dzieje się coś złego na publicznych terenach, to bardzo prosimy o zgłaszanie tego faktu do Aleksandry Bieleckiej – Wydział Gospodarki Komunalnej tel. 22 512 58 95 lub 603 338 030, e-mail: a.bielecka@wiazowna.pl

Data opublikowania strony: 25/05/2023