Portal Mapowy Wiazowna Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct PSE Czyste powietrze
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Gminne Dożynki 2019. Rzakta na folkowo 

Gminne Dożynki w Rzakcie, które odbyły się 25 sierpnia, obfitowały w moc atrakcji. Było folkowo, regionalnie, a przede wszystkim radośnie. 

Uroczyste obchody corocznego święta rolników rozpoczęła Msza Święta sprawowana przez ks. proboszcza Parafii pw. św. Wojciecha w Wiązownie Edwarda Kowarę w koncelebrze z ks. Piotrem Błażejczakiem, proboszczem Parafii pw. św. Wawrzyńca w Gliniance. Podczas mszy poświęcono liczne wieńce (z Rzakty, Glinianki, Kącka, Zakrętu, Czarnówki, Poręb, Woli Karczewskiej i od “Wawrzynioków”), kosze dożynkowe (z Emowa, Kopek, Woli Duckiej, Wiązowny Gminnej) oraz chleby (z Emowa, Wiązowny Gminnej, Rzakty, Glinianki, Kopek, Stefanówki, Kącka, Duchnowa, Dziechcińca, Pęclina, Zakrętu, Malcanowa, Poręb oraz od “Wawrzynioków”). Kolejnym punktem obchodów był obrzęd dożynkowy. Tegoroczni starości imprezy – Bogusława Łyczkowska i Mirosław Gańko – ofiarowali chleb gospodarzowi dożynek wójtowi Januszowi Budnemu.

Po mszy i występie „Rzakcianek” podziwialiśmy korowód maszyn rolniczych. Uroczysty przejazd ciągników, maszyn i pieszy pokaz dawnych czynności rolniczych wywołał gromkie brawa wśród licznie zgromadzonej publiczności. Koordynatorami pokazu byli Stanisław Smolak oraz Waldemar Woźnica. Po korowodzie muzyczna scena zaczęła uginać się od gwiazd. Jako pierwszy wystąpił zespół disco polo „Imperium”. „Zakochany klaun” czy „Wirują światła” to tylko kilka z utworów, które wywołały szaleństwo pod sceną. Wokaliści z sukcesem zmobilizowali pary do pierwszych tańców.  

Tuż po koncercie nastąpiło rozstrzygniecie konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Jury podkreśliło dbałość o szczegóły i staranność w ich wykonaniu. Każdy delegacja, która zgłosiła wieniec, otrzymała nagrodę. Wygrał wieniec przygotowany przez Rzaktę. Ex aequo II miejsce zajęły te z Glinianki, Kącka i Zakrętu. Na III miejscu ex aequo znalazły się te z Czarnówki, Poręb i od Stowarzyszenia “Wawrzynioki“, a na IV – z Woli Karczewskiej. 

Rozstrzygnięcie konkursu był tylko krótkim przerywnikiem podczas muzycznej zabawy. Kolejnym punktem programu był zespół wyczekiwany przez wielu. „Rokiczanka” otrzymała gromkie brawa od publiczności. Nie obyło się bez bisów. Kobiecy wdzięk, męska charyzma, tradycyjne dźwięki instrumentów ludowych połączone z wielobarwnymi strojami i nieginącym uśmiechem artystów to przepis na sukces zespołu. 

Po „Rokiczance” zobaczyliśmy kolejną odsłonę disco polo. Scenę przejął „Enjoy” – grupa młodych wokalistów, która zapewniła dobrą zabawę podczas niedzielnego święta. O godz. 20.00 nadszedł czas na następną wielką gwiazdę. Liber i InoRos to wspaniały team, którego nie trzeba było przedstawiać. Chłopaki urządzili prawdziwe show w folkowym stylu. Uwieńczeniem dnia pełnego wrażeń była zabawa taneczna przy hitach w wykonaniu „Kapeli Szwagry” z Siemiatycz. 

Dożynki Gminy Wiązowna to nie tylko muzyka. Plac w Rzakcie obfitował w liczne stoiska i atrakcje. Do dyspozycji zgromadzonych była kuchnia polowa pod hasłem „Gotuj z Kulturą” zorganizowana przez Gminny Ośrodek Kultury w Wiązownie. Kucharze przygotowali leczo z warzyw i owoców ofiarowanych przez lokalnych, rzakciańskich rolników. W czasie wydawania potraw zbierano fundusze na leczenie bohaterki akcji „Świąteczna radość pomagania” – Hani Giepardy z Czarnówki. GOK zapewnił także atrakcje dla najmłodszych. Dzieci miały okazje zwiedzić „Dawną Wioskę Ludową”, gdzie zapoznały się z zawodami dawniej praktykowanymi na wsi: wikliniarstwem, hafciarstwem, ceramiką czy zielarstwem. Warsztaty były współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. 

Wśród stoisk był również namiot Biblioteki Publicznej Gminy Wiązowna, gdzie panie „zarażały” miłością do książek. Uczestnicy starsi i młodsi mieli okazje odwiedzić namiot Kół Gospodyń Wiejskich z Rzakty i Zakrętu, które przygotowały regionalne pyszności dla przybyłych gości. Urząd Gminy Wiązowna przygotował stoisko promocyjno-artystyczne oraz we współpracy z Ośrodkiem Zdrowia z Glinianki zaproponowały uczestnikom spotkania bezpłatne badania profilaktyczne. Były to: badanie w kierunku reumatoidalnego zapalenia stawów, pomiar ciśnienia tętniczego oraz testy na Wirusowe Zapalenie Wątroby typu C. 

Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Jesteśmy” przygotowało rękodzieło. Wszystkie prezentowane prace wykonali jego podopieczni. „Chłopskie frykasy” to miejsce przygotowane przez Seniorów z Dziennego Domu „Senior+” w Woli Karczewskiej. Seniorzy z Klubu „Senior+” również zachwycali folkowymi pomysłami. Przedstawiciele Stowarzyszenia Przyjaciół Tradycji i Kultury Ludowej „Wawrzynioki” oferowali smakowite sójki glinieckie, jednocześnie zapraszając na wrześniowe święto tej potrawy, które odbędzie się przy Izbie Regionalnej w Gliniance. Na placu nie zabrakło strefy zabaw dla dzieci, były dmuchańce i trampoliny. Teren obfitował także w wiele stoisk artystów i rękodzielników. 

Płody rolne przekazane przez rolników i sadowników trafiły na wystawę. Powstała ona przy współpracy z mieszkańcami Rzakty, którzy dołożyli wszelkich starań, aby była niezwykle okazała. Po wydarzeniu wszystkie warzywa i owoce trafiły do jadłodajni Świętego Alberta w Warszawie. 

Organizatorami Dożynek Gminnych były Gminny Ośrodek Kultury w Wiązownie oraz Gmina Wiązowna. Wydarzenie było współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Zostało również wsparte przez lokalne firmy na czele z „Marcato” z Rzakty oraz LEKARO z Woli Duckiej. 

Wydarzenie wspierali mieszkańcy Rzakty. Działaniami kierował sołtys Stanisław Smolak. Mieszkańcy pomagali w planowaniu, przygotowaniu, organizowaniu i realizowaniu wydarzenia – czyli na każdym etapie przedsięwzięcia. 

Info z: tukontakt@wiazowna.pl

Paulina Sokół

Data opublikowania strony: 30/08/2019