bip wiązowna bip wiązowna Polska Fundusze EU Czyste powietrze Rodo Ochrona Danych Osobowych
logo nagłówek
szukaj
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Koło Gospodyń w Zakręcie. Warsztaty wędliniarskie i wędzarnicze

Koło Gospodyń Wiejskich w Zakręcie zaprosiło społeczność lokalną do wspólnego zbudowania przenośnej wędzarni i nauki wyrabiania oraz wędzenia wędlin. Warsztaty odbyły się 6 sierpnia w Świetlicy „Pod Jaworem” w Izabeli.

To już drugi projekt zrealizowany przez KGW Zakręt przy wsparciu wolontariatu Fundacji BNP Paribas w ramach programu „Możesz na mnie polegać”. Warsztaty „Budowa wędzarni wiejskiej i warsztaty wędzenia wędlin” poprowadzili prelegenci z Akademii Siedliska pod Lipami. Wzięli w nich udział nasi mieszkańcy, Dzienny Dom „Senior+” z Woli Karczewskiej, Koło Gospodyń Wiejskich w Zakręcie oraz wolontariusze z Fundacji BNP Paribas.

Celem warsztatów było zapoznanie uczestników z tradycyjnymi sposobami wyrobu swojskich kiełbas, szynek, podrobów w warunkach domowych oraz uświadomienie, jakie korzyści płyną z ich spożywania. Wiedza ta może się okazać przydatna w czasach pandemii, gdy więcej czasu spędzamy w domu, pracując i ucząc się zdalnie. Jak wynika z dyskusji podczas warsztatów, docenili ją ci, którzy poszukują domowych receptur wytwarzania żywności w trosce o zdrowie swoich rodzin.

W ramach projektu powstała wędzarnia wiejska. KGW Zakręt będzie wypożyczać ją mieszkańcom. Podczas warsztatów odbyła się promocja książek naszej prelegentki Joanny Włodarskiej „Samowystarczalni w domu i ogrodzie” oraz „Jak zrobić ser w domu” wydawnictwa Pascal. Pani Joanna niegdyś na balkonie w Gdańsku uprawiała pomidory, fasolkę, paprykę, groszek cukrowy, cebulę i rzodkiewkę, nie wspominając o różnorodnych ziołach, które opanowały jej kuchenny parapet. Przyjmij wyzwanie i bądź samowystarczalny! Jak uprawiać pomidory na balkonie? Z czego produkować własne kosmetyki? Które zioła wzmacniają układ odpornościowy? Jak zrobić zakwas do chleba? Jak zrobić różnorakie sery w domu? Tego można się dowiedzieć z książek Pani Joanny. Polecamy lekturę!

W trakcie oczekiwania na efekt wędzenia uczestnicy poznali prozdrowotne właściwości aloesu, zaprezentowane przez firmę Forever. Można było spróbować aloesu oraz przetestować produkty kosmetyczne. Na zakończenie odbyła się biesiada oraz degustacja wytworzonych przez uczestników warsztatów produktów: szynek, boczku i kiełbas. KGW Zakręt zaangażowało się w akcję charytatywną dla Oskarka Buczyńskiego, przekazując uwędzone wędliny na licytację dla chorego dziecka.

KGW Zakręt serdeczne podziękowania kieruje do wszystkich uczestników i wolontariuszy, Dziennego Domu “Senior+”, Fundacji BNP Paribas, a także do wszystkich, którzy pomogli w organizacji warsztatów: prelegentom warsztatów wędliniarskich i wędzarniczych z Akademii Siedliska pod Lipami, którzy przyjechali aż z Elbląga, za aktywny udział w warsztatach, poczęstunek i fachową asystę prelegentom Krzysztofowi Lewandowskiemu z Zakrętu i gospodarzom miejsca: Świetlicy “Pod Jaworem” w Izabeli i Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Wiązownie, sponsorowi pieczywa: Piekarni PUTKA Sklepowi Firmowemu w Starej Miłosnej, Zakładom Mięsnym MISIOR z Otwocka oraz firmie Forever.

Info z: tukontakt@wiazowna.pl

Aleksandra Rutkowska

Data opublikowania strony: 12/08/2020