Finał programu wolontariatu pracowniczego pod hasłem „Możesz na mnie polegać” Fundacji BNP Paribas, realizowanego przez Koło Gospodyń Wiejskich w Zakręcie wraz z partnerami lokalnymi: Gminnym Ośrodkiem Kultury w Wiązownie, Świetlicą “Pod Jaworem” w Izabeli, Biblioteką Publiczną Gminy Wiązowna, Dziennym Domem “Senior+” w Woli Karczewskiej pn. „Rolniczy handel detaliczny szansą na rozwój przedsiębiorczości kobiet wiejskich”, miał miejsce 19 maja podczas Eko-Pikniku w Zakręcie.
A wszystko rozpoczęło się na początku kwietnia br. Pierwszym wydarzeniem było szkolenie na temat rolniczego handlu detalicznego i produktów tradycyjnych, jakie poprowadził przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Krzysztof Zaniewski. Przez cały czas trwania organizatorów wspierała Gmina Wiązowna. Szkolenie otworzyły panie: Przewodnicząca Rady Gminy Wiązowna Renata Falińska i Sekretarz Gminy Wiązowna Anna Rosłaniec. W szkoleniu wzięło udział 46 kobiet zamieszkujących tereny wiejskie powiatów: otwockiego i mińskiego z liczną reprezentacją Domu Dziennego “Senior+” w Woli Karczewskiej.
W dniu szkolenia Koło Gospodyń Wiejskich ogłosiło konkurs na produkt tradycyjny. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie przygotować potrawę z produktów ekologicznych dostępnych lokalnie. Potrawa ta miała być związana z tradycją regionu. W jury konkursowym zasiadły panie: Przewodnicząca Rady Gminy Wiązowna Renata Falińska, Skarbnik Gminy Wiązowna Alicja Matuszewska, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Wiązownie Paulina Sokół, Wolontariusz Fundacji BNP Paribas Edyta Góral i Lider Projektu Aleksandra Rutkowska. Eliminacje konkursowe odbyły się 27 kwietnia w Świetlicy “Pod Jaworem” w Izabeli. Po zakończeniu eliminacji konkursowych miał miejsce akcent międzynarodowy. Mieszkanka Zakrętu, z pochodzenia Wietnamka – Huong Nguyen Wygoda, przeprowadziła warsztaty kulinarne lepienia i smażenia sajgonek oraz zaprezentowała zdjęcia z własnej kolekcji prezentujące architekturę, tradycję i zwyczaje Wietnamu.
Finał konkursu i wręczenie nagród, ufundowanych przez Fundację BNP Paribas, miały miejsce 19 maja podczas Eko-Pikniku w Zakręcie. Werdykt komisji konkursowej ogłosiła Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Wiązownie Paulina Sokół. Komisja postanowiła przyznać nagrody w następujących kategoriach:
– w kategorii danie bezmięsne:
PĘCLIŃSKI ZIELONY SER Z PODPUSZCZKĄ Z POKRZYWY – przygotowany przez Katarzynę Jędrzejewską z Pęclina,
PAZIBRODA ZWANA TAKŻE PARZYBRODĄ – przygotowany przez Stanisławę Sikorską z Zakrętu,
IZABELSKIE PIEROGI Z GRZYBAMI Z LASU – przygotowane przez Łucję Podgórską z Izabeli,
– w kategorii deser:
TORT CZEKOLADOWO-WANILIOWY „DUET NA ZAKRĘCIE” – przygotowany przez Katarzynę Baca-Ossowską z Zakrętu,
PĄCZKI ZIEMNIACZANE Z KONFITURĄ ŚLIWKOWO-WIŚNIOWĄ – przygotowane przez Dzienny Dom “Senior+” z Woli Karczewskiej, reprezentowany przez Dyrektor Krystynę Motykę,
KWIETNY BUDYŃ BZOWY Z BZOWYM SYROPEM OWOCOWYM – przygotowany przez Annę Niedźwiecką-Jędrzejewską z Pęclina,
– w kategorii nalewka:
IZABELSKIE JAJECZKO – przygotowane przez Danutę Podgórską z Izabeli.
Wójt Gminy Wiązowna Janusz Budny – z pomocą wolontariuszek Fundacji BNP Parias: Aleksandry Rutkowskiej, Edyty Góral i Agnieszki Ganczarek-Ososińskiej – wręczył uhonorowanym paniom cenne nagrody. Dzięki wsparciu Fundacji BNP Paribas udało się nagrodzić aż siedem wspaniałych kobiet, które z wielkim zaangażowaniem, talentem oraz wiedzą na temat tajników sztuki kulinarnej przygotowały potrawy tradycyjne na konkurs. Otrzymały one maszyny do szycia firmy Łucznik. Nagrody te z pewnością zmotywują nagrodzone kobiety do dalszej aktywności lokalnej, m.in. do udziału w kursie szycia na maszynie, jaki odbędzie się jesienią, a następnie do podejmowania dalszych inicjatyw przedsiębiorczych i akcji charytatywnych dla potrzebujących, prowadzonych w Gminie Wiązowa i okolicach.
Wolontariuszki Fundacji BNP Paribas (Aleksandra Rutkowska, Edyta Góral i Agnieszka Ganczarek-Ososińska) podziękowały za współpracę organizatorowi i partnerom konkursu. Upominki wręczyły: Zastępcy Przewodniczącej Koła Gospodyń w Zakręcie Katarzynie Baca-Ossowskiej, Dyrektorowi Gminnego Ośrodka Kultury w Wiązownie Paulinie Sokół, przedstawicielkom Świetlicy “Pod Jaworem” w Izabeli – Łucji Podgórskiej i Danucie Podgórskiej oraz Dyrektorowi Biblioteki Publicznej Gminy Wiązowna Marzenie Kopce. Biblioteka Publiczna Gminy Wiązowna otrzymała także publikacje książkowe, związane z projektem Koła Gospodyń Wiejskich, takie jak: „Trzy Znaki Smaku” i „Smaki Mazowsza”. Publikacje są już dostępne do wypożyczenia dla zainteresowanych mieszkańców.
Mam nadzieję, że realizacja projektu pn. “Rolniczy handel detaliczny szansą na rozwój przedsiębiorczości kobiet wiejskich” przyczyni się do poprawy sytuacji kobiet i ich rodzin, a także że zachęci mieszkańców do angażowania się w dalsze inicjatywy Koła Gospodyń Wiejskich w Zakręcie.
Info z: tukontakt@wiazowna.pl
Aleksandra Rutkowska