bip wiązowna bip wiązowna Polska Fundusze EU Czyste powietrze Rodo Ochrona Danych Osobowych
logo nagłówek
szukaj
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Koronawirus w Polsce. Dekret Biskupa Warszawsko-Praskiego

Kościół w Wiązownie
Kościół w Wiązownie

Biskup Warszawsko-Praski Romuald Kamiński udzielił dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy św. oraz wydał dekret, w którym zachęca do osobistych i rodzinnych form życia duchowego.

Biskup Kamiński do końca marca bieżącego roku udziela dyspensy: „osobom w podeszłym wieku, osobom chorym lub mającym objawy infekcji, dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym sprawującym nad nimi bezpośrednią opiekę, a także wszystkim wiernym, którzy czują obawę przed zarażeniem koronawirusem. Osoby korzystające z dyspensy zobowiązane są w sumieniu do uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej w domu za pośrednictwem transmisji w środkach społecznego przekazu”.

Relację na żywo z niedzielnej liturgii przeprowadzą ogólnopolskie media: 7.00 – TVP 1, 9.00 – Polsat News, 9.30 – TRWAM, 10.30 – Polsat Rodzina oraz 13.00 – TVP Polonia. Ponadto mszy będzie można wysłuchać również w radiowej Jedynce o godz. 9.00 i 19.00. Msze będą transmitowane także za pośrednictwem serwisu WP Pilot o godz. 9.30, 11.00, 12.30, 18.00 i 19.00 oraz na stronach tvn24.pl i Onet Religia – godz. 11:00. Transmisje znajdziemy także na stronie: https://msza-online.net/msze-swiete-na-zywo-po-polsku/.

Przypominam, że Msze św. transmitowane przez środki masowego przekazu oraz inne modlitwy dają możliwość duchowego przeżywania tajemnic wiary, które w tych nadzwyczajnych okolicznościach mogą być nieocenione dla dobra duszy i społeczeństwa. Jednocześnie formy te wymagają zachowania odpowiedniego sposobu uczestnictwa” – czytamy w dekrecie.

Biskup Warszawsko-Praski „ogranicza możliwość uczestnictwa wiernych we Mszach św. (niedzielnych, obrzędowych, w dni powszednie) do osób zamawiających intencję mszalną lub, w wypadku pogrzebu, do najbliższej rodziny. We wszystkich mszach, wraz z duchowieństwem parafialnym, posługującymi w liturgii i uczestnikami może brać udział maksymalnie 50 osób”.

Biskup Kamiński zawiesza także „wspólnie celebrowane nabożeństwa (Gorzkie Żale, Drogi Krzyżowe, Godzinki, Różaniec, Koronka do Miłosierdzia Bożego i inne), a uwzględniając ich bogactwo duchowe, zachęca do indywidualnego i rodzinnego ich odprawiania”. Zawiesza również „spotkania formacyjne, kursy (np. przedmałżeńskie), wszelkie formy rekolekcji (w tym rekolekcje parafialne), pielgrzymki, sakrament bierzmowania udzielany w Bazylice Katedralnej oraz wszelkie inne zgromadzenia o charakterze formacyjnym lub pozaliturgicznym”.

Cały dekret dostępny jest na stronie: https://diecezja.waw.pl.

Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski można przeczytać na stronie: https://episkopat.pl/.

Data opublikowania strony: 14/03/2020