mapa button pieed button pieed button
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Logo Teraz Polska

Koronawirus w Polsce. Powiat otwocki na liście ostrzegawczej

Koronawirus w Polsce. Powiat otwocki na liście ostrzegawczej

Twarz kobiety w niebieskiej maseczce w białe kropki
Od 8 sierpnia obowiązuje rozporządzenie nakazujące zakrywanie nosa i ust (Foto: pixabay.com)

Powiaty otwocki i wołomiński trafiły na listę ostrzegawczą Ministerstwa Zdrowia. Jeśli sytuacja epidemiczna się pogorszy, mogą w przyszłym tygodniu przejść do strefy żółtej lub czerwonej.

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło na konferencji prasowej aktualną listę żółtych i czerwonych powiatów, w których obowiązują restrykcje. W sumie mamy 19 z obostrzeniami: siedem czerwonych oraz 12 żółtych. Wśród nich jest jeden mazowiecki – powiat lipski trafił do strefy czerwonej.

Powiat otwocki i wołomiński trafiły na listę ostrzegawczą. W obu w ostatnich dniach odnotowano większą liczbę przypadków koronawirusa. – Są to powiaty, które są też na granicy i, jeżeli sytuacja epidemiologiczna się nie poprawi, także te powiaty mogą się znaleźć w przyszłym tygodniu w kategorii żółtej – powiedział na konferencji prasowej wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

W powiecie otwockim są dwa duże ogniska koronawirusa. Jedno z nich to “zakażenia od osoby ze służb medycznych, łączna liczba zakażonych – 23”. Drugie ognisko to dom opieki, gdzie potwierdzono cztery przypadki. Jeśli powiat otwocki trafi do jednej ze stref, to obejmą nas obostrzenia dotyczące: targów i kongresów, wydarzeń sportowych i kulturalnych, gastronomii, sanatoriów, wesel, transportu i obowiązku noszenia maseczek.

Od 8 sierpnia obowiązuje rozporządzenie Rady Ministrów z 7 sierpnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii zmienia zasady zakrywania nosa i ust. Przewiduje obowiązek zakrywania nosa i ust, przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego m.in. w środkach publicznego transportu zbiorowego, w obiektach handlowych oraz w miejscach ogólnodostępnych – chyba, że będzie zachowana odległość 1,5 m.

Z obowiązku tego nie są już zwolnione osoby ze względu na stan zdrowia. Obecnie nie muszą tego robić tylko osoby, która nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim oraz mające trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa. – Jeśli ktoś nie może nosić maski z powodu bardzo ciężkiej niewydolności oddechowej czy bardzo ciężkiej alergii, może nosić przyłbicę lub półprzyłbicę – powiedział na konferencji prasowej Wojciech Andrusiewcz, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia.

Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, od 1 września ma zostać wprowadzony obowiązek posiadania zaświadczenia potwierdzającego przeciwwskazania medyczne dotyczące noszenia maseczki.

Infografika z mapą Polski, na której zaznaczono powiaty, gdzie wprowadzono obostrzenia związane z koronawirusem.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia, PAP,  prawo.pl

Data opublikowania strony: 21/08/2020