bip wiązowna bip wiązowna Polska Fundusze EU Czyste powietrze Rodo Ochrona Danych Osobowych
logo nagłówek
szukaj
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Wirus COVID-19. Szkoły, żłobki i przedszkola będą zamknięte

Sala szkolna. Ławki i krzesła ustawione na nich
Sala szkolna. Ławki i krzesła ustawione na nich

Podjęliśmy decyzję o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych – powiedział na specjalnej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. – Przyrost chorych jest bardzo gwałtowny, konieczna jest izolacja – dodał. Od 16 marca żłobki, przedszkola i szkoły nie będą funkcjonować.

Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski powiedział, że w czwartek 12 marca i piątek 13 marca zawieszone zostają zajęcia dydaktyczno-wychowawcze. Dodał, że jeśli rodzice nie mają co zrobić z dziećmi, mogą zostawić je w placówkach oświatowych. W tych dniach będzie odbywać się tylko opieka nad dziećmi. Rozporządzenie obowiązuje do 25 marca.

Opieka nad dzieckiem

W przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego specustawa przyznaje 14 dni na opiekę nad dzieckiem uczęszczającym do tych placówek w wieku do 8 lat. W przypadku dzieci starszych – powyżej 8 roku życia – obowiązuje tylko 60-dniowy zasiłek chorobowy.

Okresu wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego (14 dni) nie wlicza się do ogólnego limitu 60 dni, które przysługują na opiekę nad chorym dzieckiem do lat 14. Wystarczy złożyć oświadczenie do swojego pracodawcy. Wzór oświadczenia można pobrać ze strony internetowej ZUS: www.zus.pl .

Pracownik powinien poinformować o swojej decyzji swojego pracodawcę, zleceniobiorca – swojego zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność pozarolniczą – bezpośrednio ZUS. Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki.

Jeśli oboje rodzice dziecka pracują, to o dodatkowy zasiłek opiekuńczy może wystąpić jedno z nich. Mogą też podzielić się opieką nad dzieckiem w ramach limitu 14 dni. Dodatkowy zasiłek  opiekuńczy przysługuje rodzicom łącznie przez 14 dni, niezależnie od liczby dzieci wymagających opieki.

Zasiłek opiekuńczy oraz dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługują z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Oznacza to, że zasiłki nie obciążają funduszu pracodawców. Dodatkowe pytania można zadawać dzwoniąc na specjalną infolinię ZUS pod nr tel.: 22 560 16 00. Wydzielono dwie dedykowane linie:

  1. „Ulgi i umorzenia dla płatników składek” – gdzie można uzyskać informacje m.in. dotyczące ulg w spłacie należności, umorzeń, rozłożenia należności z tytułu składek na raty, zawieszenia działalności gospodarczej,
  2. „Koronawirus – zasiłki” – dotycząca zasiłku opiekuńczego dla opiekunów oraz zasiłku chorobowego w związku z COVID-19, w tym z powodu poddania się kwarantannie lub izolacji.

Więcej informacji na temat koronawirusa oraz przydatne linki znajdują się w materiale: Koronawirus. Najważniejsze informacje

Źródło: zus.pl, www.gov.pl

Data opublikowania strony: 11/03/2020