bip wiązowna bip wiązowna Polska Fundusze EU Czyste powietrze Rodo Ochrona Danych Osobowych
logo nagłówek
szukaj
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Lis zarażony wścieklizną. Uważajcie na zwierzęta!

Rudy list. W tle zaśnieżony las
Lisy żyją w naszych lasach, żywi się głównie gryzoniami, nie gardzi padliną. (Foto: Andrey_and_Lesya/pixabay)

Wojewódzki Inspektorat Weterynarii poinformował o ognisku wścieklizny na Mazowszu. Tę niebezpieczną chorobę wykryto u lisa z terenu naszego sołectwa Izabela. Jest rozporządzenie Wojewody Mazowieckiego w tej sprawie.

Po uzgodnieniach z Powiatowym Lekarzem Weterynarii należy sprawdzić, czy Państwa zwierzęta (psy, koty) w ciągu ostatnich 12 miesięcy przeszły szczepienie przeciw wściekliźnie. Jeśli nie, jak najszybciej należy udać się do najbliższego weterynarza (na terenie naszej gminy działają punkty w Wiązownie oraz w Malcanowie) i zaszczepić czworonoga. Zgodnie z Ustawą o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, psa lub kota przeciwko wściekliźnie, po raz pierwszy powinniśmy zaszczepić po ukończeniu przez niego trzech miesięcy. Potem, nie rzadziej niż co 12 miesięcy.

Wojewoda Mazowiecki wydał rozporządzenie w tej sprawie. Jest ono dostępne w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.

Wścieklizna jest wirusową chorobą zakaźną dotykającą centralnego układu nerwowego, na którą wrażliwe są wszystkie gatunki ssaków, w tym ludzie. Okres inkubacji choroby wynosi od kilku dni do kilku miesięcy. Wirus wścieklizny jest wrażliwy na wysoką temperaturę i światło słoneczne, ale jednocześnie jest wysoce odporny na niskie temperatury.

Choroba może mieć postać cichą lub szałową, a jej objawy są różne i zależą od gatunku zwierzęcia:

  1. psy – występuje niepokój, nadmierna pobudliwość, włóczęgostwo, spożywanie niejadalnych przedmiotów, wzmożony popęd płciowy, agresja, ochrypłe szczekanie, ślinotok, opadanie żuchwy z wypadaniem języka, zez, niedowłady kończyn i inne porażenia;
  2. koty – odnotowuje się podobne objawy jak u psów, przy czym zwierzęta chowają się, uciekają, nieustannie miauczą, zachowują się agresywnie, a śmierć poprzedzona jest zwykle porażeniem kończyn;
  3. bydło – obserwuje się niestrawność i obniżone łaknienie, wzdęcie, zaparcie lub biegunkę, drgawki poszczególnych grup mięśni, ślinotok, parcie na przeszkody, ciągłe ryczenie, objawy podobne do rui, nienaturalne położenie głowy lub ogona, chwiejność i porażenia kończyn tylnych;
  4. świnie – występuje lękliwość, ochrypłe chrząkanie, kurczowe ruchy głowy i gryzienie ściółki;
  5. owce i kozy – odnotowuje się niepokój, wzmożony popęd płciowy, ochrypłe beczenie, nagle porażenia i upadki;
  6. konie –  obserwuje się wpadanie na ściany stajni, drgawki mięśniowe, objawy kolkowe i częste oddawanie moczu;
  7. zwierzęta dzikie – głównym objawem jest utrata wrodzonego lęku. Występuje także agresja przejawiająca się atakami na zwierzęta domowe, gospodarskie i ludzi. Dodatkowo, u nietoperzy obserwuje się utratę zdolności lotu, nadpobudliwość na dotyk i dźwięk, przewracanie się na grzbiet i aktywność dzienną niespotykaną u zdrowych osobników.

Zwierzęta domowe należy wyprowadzać na spacer na smyczy. Nie wchodzimy z nimi do lasu. Jeśli macie Państwo zwierzęta hodowlane trzeba również sprawdzić, czy gospodarstwo rolne jest zabezpieczone przed możliwością wtargnięcia dzikich zwierząt.

Więcej informacji na temat wścieklizny można znaleźć na stronie Głównego Inspektora Weterynarii.

Więcej informacji udziela Joanna Kociszewska, tel. 22 512 58 26, e-mail: j.kociszewska@wiazowna.pl

Źródło: WIW, GIW

Data opublikowania strony: 20/01/2021