Portal Mapowy Wiazowna Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct PSE Czyste powietrze
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Listopad miesiącem solidarności z mężczyznami. Badaj się regularnie!

foto: iStock

Listopad został uznany na całym świecie miesiącem solidarności z mężczyznami zmagającymi się z nowotworami gruczołu krokowego oraz rakiem jąder.

Akcja została zapoczątkowana w 1999 r. w Australii, a jej symbolem stały się wąsy. Stąd też nazwa kampanii – Movember, a więc połączenie słów wąs – moustache oraz listopad – November.

Ideą kampanii jest zapuszczenie wąsa w listopadzie, po to aby wzbudzić zainteresowanie nagłą zmianą, która może być początkiem do dyskusji o problemie raka prostaty i innych rodzajów raka dotyczących mężczyzn. Akcja ma również na celu zmianę postrzegania przez mężczyzn stereotypów oraz zachęcić do profilaktyki.

Szacuje się, że co 3 mężczyzna w wieku 50-80 lat oraz 80% mężczyzn po 80 roku życia zachoruje na raka prostaty. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem i dotyczy mężczyzn po 45 roku życia. Natomiast rak jąder najczęściej występuje wśród mężczyzn między 25 a 35 rokiem życia i jest najpopularniejszym nowotworem wśród młodych mężczyzn.

Oba nowotwory mają dobre rokowanie. Pod warunkiem, że zostaną wykryte na wczesnym etapie. Zwłoka działa niekorzystnie i drastycznie obniża szansę na powodzenie terapii, a tym samym pokonanie raka.

Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Regularne badania pozwalają wykryć zmiany nowotworowe w momencie, gdy możliwe jest ich skuteczne leczenie.

Badanie poziomu PSA

PSA to swoisty antygen sterczowy. Jest on wytwarzany w gruczole krokowym i wydzielany do krwi. Znaczny wzrost jego stężenia może oznaczać nowotwór prostaty. Materiałem do badania jest próbka krwi. Badanie powinni regularnie wykonywać mężczyźni po 40. roku życia i znajdujący się w grupie ryzyka wystąpienia raka prostaty z powodu obciążenia genetycznego.

Samobadanie jąder

Jest to badanie związane z rakiem jąder. Pozwala wykryć guzek w ich obrębie lub zmianę ich struktury. Należy wykonywać je raz w miesiącu po wcześniejszym prysznicu. Badanie jest proste. Należy dotykać dłońmi jąder – jednocześnie prawego i lewego. Uwagę powinny zwrócić nierówności, asymetria, guzki, zmiana twardości lub wielkości jądra.

Panowie, to odpowiedni moment, aby zadbać o swoje zdrowie!

Data opublikowania strony: 03/11/2023