bip wiązowna bip wiązowna Polska Fundusze EU Czyste powietrze Rodo Ochrona Danych Osobowych
logo nagłówek
szukaj
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Maj miesiącem historii. Gminne obchody i wydarzenia

Gminny Ośrodek Kultury w Wiązownie serdecznie zaprasza do udziału w wydarzeniach historycznych organizowanych w maju z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz Dnia Zwycięstwa.

 

230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

 3 maja godz. 10.00

Msza święta w intencji Ojczyzny w Kościele pw. św. Wojciecha w Wiązownie. Początek godz. 10.00. Msza święta z udziałem Wójta Gminy Wiązowna Janusza Budnego.

Msza święta w intencji Ojczyzny w Kościele pw. św. Wawrzyńca w Gliniance. Początek godz. 10.00.

Msze święte będą transmitowane na profilach parafialnych na portalu społecznościowym Facebook. W Kościołach obowiązują limity dotyczące ilości osób przebywających wewnątrz. W Wiązownie to 30 osób. W Gliniance to 14 osób. Msze święte odbędą się z udziałem pocztów sztandarowych szkół.

W ramach obchodów 230. Rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja zapraszamy do udziału w konkursie, który odbywa się w  dniach 21.04 – 16.05.2021 r. Konkurs „Na stylizację historyczną z przełomu XVIII i XIX w.” Szczegóły są dostępne na stronie: https://gok-wiazowna.pl/e/konkurs-na-stylizacje-historyczna-z-przelomu-xviii-i-xix-w.html

Z tej okazji Biblioteka Publiczna Powiatu Otwockiego przygotowała film przypominający treść Konstytucji dla Europy. Film jest dostępny na FB pod linkiem: https://www.facebook.com/powiat.otwocki/videos/363160658463268

Narodowy Dzień Zwycięstwa

 8 maja godz. 10:00

Skwer im. gen. Stefana Grota-Roweckiego w Wiązownie

  1. Wspólne złożenie wieńców przy pomniku gen. Stefana „Grota” Roweckiego (przy Urzędzie Gminy Wiązowna)
  2. Wstęp historyczny – rekonstruktor historyczny.
  3. Przemówienie Wójta Gminy Wiązowna.

Ponadto tego dnia odbędzie się “Historyczny Rajd Rowerowy” z przewodnikiem – rekonstruktorem historycznym, który opowie o miejscach związanych z historią w naszej gminie. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: https://gok-wiazowna.pl/e/rajd-rowerowy-z-okazji-narodowego-dnia-zwycieztwa.html

Patriotyczne działania on-line

  1. Film patriotyczny przygotowany wspólnie z Gronem Pedagogicznym i uczniami ze Szkoły Podstawowej z Glinianki zostanie opublikowany na profilu społecznościowym GOK oraz na https://spglinianka.szkolnastrona.pl/ – 1 maja
  2. Film „Wielkie samorządowe czytanie projektu Konstytucji dla Europy z 3 maja 1831 r.” – premiera będzie miała miejsce 3 maja na profilu społecznościowym GOK i Biblioteki.

Decyzją Sejmiku Województwa Mazowieckiego rok 2021 został ustanowiony Rokiem Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego. Autora “Konstytucji dla Europy”, której w tym roku przypada 190 rocznica wydania.

3 maja 1831 r. została wydana broszura, zawierająca projekt “Konstytucji dla Europy. Dzieło powstało w czasie bitwy powstania listopadowego pod Olszynką Grochowską“.

Wspólnie uczcijmy święta historyczne oraz pamięć naszych przodków walczących o wolność.

Plakat informujący o obchodach świąt 3 maja i Dnia Niepodległości w Gminie Wiązowna

Data opublikowania strony: 28/04/2021