Portal Mapowy Wiazowna Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct PSE Czyste powietrze
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Majówka 2023. Urząd będzie otwarty 2 maja

Flaga narodowa i flaga Mazowsza na budynku Urzędu Gminy w Wiązownie
Flaga narodowa i flaga Mazowsza na budynku Urzędu Gminy w Wiązownie (Foto: UG Wiązowna)

Przed nami majówka i dwa szczególne święta – dzień flagi i rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Nasi urzędnicy będą do Państwa dyspozycji 2 maja. Zaś 3 maja zapraszamy do Zakrętu na uroczyste obchody narodowego święta. Zachęcamy do wywieszenia flagi - naszego narodowego symbolu.

Tradycyjnie Urząd Gminy Wiązowna i jego jednostki nie będą otwarte 1 i 3 maja. Jesteśmy zaś do Państwa dyspozycji 2 maja. Tego dnia będzie można załatwić wszystkie sprawy w normalnych godzinach pracy od 8.00 do 16.00.

Wywieś flagę narodową

Zgodnie ze zwyczajem Polacy powinni 1, 2 (Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej,) oraz 3 maja (wtedy obchodzimy święto państwowe – rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja) wywiesić biało-czerwoną flagę. Robiąc to, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Nie powinniśmy umieszczać jej na maszcie lub na drzewcu zwieńczającym szczyt domu. To miejsce zarezerwowane jest dla instytucji publicznych. Warto pamiętać, aby kolor biały był po lewej stronie dla patrzącego od frontu. Powinna być umieszczona tak wysoko, aby nie dotykała ziemi lub wody. Absolutnie wykluczone jest eksponowanie brudnej lub podartej flagi.

Ustawa z dn. 31 stycznia 1980 r. dokładnie precyzuje, jak powinna wyglądać flaga naszego kraju. Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości – górny jest koloru białego, a dolny – czerwonego. I takie flagi wywieszane są na urzędach, w miejscach publicznych, na ulicach czy domach.

Coraz częściej pojawiają się również flagi z godłem Polski, umieszczonym pośrodku białego pasa. Jednak te są zarezerwowane dla przedstawicielstw dyplomatycznych, cywilnych lotnisk i lądowisk, samolotów, kapitanatów oraz bosmanatów portów i polskich statków morskich.

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Zapraszamy na uroczyste obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Gminne wydarzenie odbędzie się w Szkole Podstawowej im. C.K. Norwida w Zakręcie. Początek o godz. 12.30. O godz. 11.00 odbędzie się msza w kościele parafialnym pw. św. Pawła Apostoła w Zakręcie.

Obchody rocznicy 3 Maja

Data opublikowania strony: 28/04/2023