Za nami już półtora roku, od kiedy realizujemy w gminie program „Mam pomysł!”. Ma on pomagać sołtysom, lokalnym animatorom oraz mieszkańcom w organizacji i realizacji działań kulturalnych w ich miejscowościach. To już ponad 90 inicjatyw zrealizowanych na terenie gminy – od zajęć i warsztatów, przez spektakle, pokazy i koncerty, po wyjazdy i pikniki integracyjne. Możliwości są niemal nieograniczone, dlatego też różnorodność pomysłów jest ogromna.
O wydatkach decydują sami mieszkańcy, reprezentowani przez lokalnego animatora kultury lub władze sołeckie. Podstawą do realizacji danego przedsięwzięcia jest wniosek, poprawnie wypełniony i złożony w Pawilonie Kultury. Zespół Pawilonu jest w tym programie stroną odpowiedzialną za wszelkie formalności i poprawność dokumentacji, ale jest także wsparciem w kwestiach merytorycznych czy technicznych.
W 2023 r. samorząd przeznaczył na program „Mam pomysł!” ponad 187 tys. zł, mieszkańcy natomiast zorganizowali z wykorzystaniem tych środków ponad 50 różnych projektów. W 2024 r. budżet programu wzrósł do 250 tys. zł i tylko do końca września zrealizowano już prawie 40 inicjatyw.
W październiku podsumowaliśmy współpracę pomiędzy Pawilonem Kultury – operatorem programu oraz przedstawicielami sołectw. Dzięki omówieniu wzajemnych potrzeb i spostrzeżeń, ustaleniu co nam – mieszkańcom w tym projekcie służy oraz co wymaga większej uwagi, łatwiej działać na rzecz jego rozwoju i dalszego usprawniania.
Po ponad roku od wprowadzenia programu można śmiało stwierdzić, że z sukcesem udało się urzeczywistnić to, na czym najbardziej zależało jego twórcom – udało się zdecentralizować planowanie działań w świetlicach. Mieszkańcy mogą w pełni partycypować w podejmowaniu decyzji i mają realny wpływ na to, co się dzieje w ich najbliższej okolicy. Liczba zrealizowanych pomysłów świadczy jedynie o tym, że program jest potrzebnym i trafionym rozwiązaniem dla rozwoju życia kulturalnego lokalnych społeczności. Wśród nich znalazły się m.in.:
„Hej, Koniku” – projekt zorganizowany we współpracy dwóch sołectw: Dziechcińca i Malcanowa. Warsztaty edukacyjno-integracyjne w Fundacji Horses and Family w Kącku. Podczas warsztatów najmłodsi uczestnicy dowiedzieli, jak pracować z końmi, jak je pielęgnować, a także poznali podstawy jazdy konnej. Dodatkowo wśród atrakcji znalazły się przejażdżki w siodle i bryczką oraz integracyjne ognisko z kiełbaskami.
„Sołectwa silniejsze niż magia” – wspólny projekt sołectw: Glinianka I, Glinianka II, Kruszówiec, Czarnówka i Poręby. Podczas jednego wydarzenia o charakterze rozrywkowo-integracyjnym zrealizowanych zostało mnóstwo atrakcji aktywizujących mieszkańców różne grupy mieszkańców, m.in. zabawy kreatywne, gry, zawody dla dzieci czy przejażdżki konne. Ważną częścią w programie imprezy były także konkursy: Talent Show oraz konkurs kulinarny na najlepszą zdrową, lokalną potrawę.
„Wycieczka – wielokulturowość Podlasia” – zrealizowana przez sołectwo Wola Ducka. Celem projektu było zapoznanie uczestników wycieczki z barwnym krajobrazem Podlasia, a także doświadczenie lokalnych tradycji. Wyjazd miał także ważny aspekt integracyjny i wzmacniający lokalne, międzysąsiedzkie więzi.
„Warsztaty wikliniarskie” – zorganizowane w Woli Karczewskiej. Spotkanie było wstępem do pracy z wikliną – obejmowało zapoznanie się z jej strukturą oraz możliwościami działania na tym materiale. To także podtrzymanie wiedzy o coraz bardziej zapomnianym rzemiośle, które wciąż może zaciekawić starsze i młodsze pokolenia.
„Wyjazd na koncert zespołu <<Mazowsze>>” – inicjatywa sołectw Pęclin i Majdan. Celem projektu było przede wszystkim przybliżenie tradycji oraz działalności artystycznej jednego z największych polskich zespołów ludowych. Projekt wzmacniał także integrację międzysołecką i międzypokoleniową.
Mamy nadzieję, że kolejne miesiące i kolejne edycje programu przyniosą nowe, inspirujące pomysły, dzięki którym kultura w gminie Wiązowna będzie się stale rozwijać.
Olga Przepiórkiewicz
o.przepiorkiewicz@pawilonkultury.pl