Mazowiecki Park Krajobrazowy został utworzony już latach 80. XX w. Głównym celem ochrony było i jest zachowanie lasów oraz najcenniejszych przyrodniczo zbiorowisk oraz wartości historycznych i kulturowych rejonu. Przez prawie 20 lat obowiązywały tu zakazy i ograniczenia wynikające z rozporządzenia Wojewody Mazowieckiego, który stracił jednak kompetencje w zakresie parków krajobrazowych w 2009 r. Dodatkowo przez ten czas zmianie uległo szereg przepisów prawnych. Dlatego głównym założeniem uchwały Sejmiku Województwa było dostosowanie zapisów do aktualnych regulacji prawnych w tym aktualizacja – sprecyzowanie granic parku.
Konsultacje z gminą
Projekt uchwały Sejmiku Województwa w sprawie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego został skonsultowany z Gminą Wiązowna. Ta zaopiniowała przebieg granic MPK w marcu 2024 r., a następnie w kwietniu 2024 r. Rada Gminy Wiązowna wyraziła swoje stanowisko w sprawie treści samej uchwały. Sposób procedowania faktycznie przypadał na dość intensywny okres (wybory samorządowe), co z uwagi na krótki czas na wyrażenie opinii (30 dni), wymagało zwołania nadzwyczajnej sesji Rady Gminy Wiązowna. Ostatecznie udało się dochować wszystkich procedur.
Co się zmieniło?
Mazowiecki Park Krajobrazowy na terenie gminy Wiązowna zajmuje obecnie blisko 940 ha, natomiast obszar otuliny to 639 ha – łącznie ten obszar chroniony zajmuje blisko 15,5% powierzchni gminy.
Czy powierzchnia zajęta przez MPK w przypadku naszej gminy uległa dużej zmianie w stosunku do stanu poprzedniego? Nie można tego stwierdzić jednoznacznie. Opis granicy wskazany w starym rozporządzeniu Wojewody Mazowieckiego nie umożliwiał precyzyjnego wskazania jej przebiegu. W dobie dostępu do usług systemów informacji przestrzennej i danych wektorowych dobrym rozwiązaniem było więc doprecyzowanie tej granicy – co ułatwi działania administracyjne, również gminie.
Jedną z istotnych zmian, które wprowadzono, jest dopuszczenie realizacji nowej zabudowy na części terenów, znajdujących się w odległości powyżej 50 m od linii brzegów rzek, jezior i innych naturalnych zbiorników wodnych. Zapis wprowadzający to dopuszczenie jest dość skomplikowany (§3 ust. 2 pkt 2 uchwały) i dotyczy przede wszystkim nieruchomości już zabudowanych lub znajdujących się w ich najbliższym sąsiedztwie – to obszary tzw. zwartej zabudowy.
Do tej pory obowiązywał bezwzględny zakaz budowy nowych obiektów budowlanych w pasie szerokości 100 m od linii brzegów rzek, jezior i innych zbiorników wodnych. Wyjątek stanowiły tylko obiekty służące turystyce wodnej, gospodarce wodnej lub rybackiej.
Przydatne informacje
Urząd Marszałkowski dodatkowo informował, że przyjęcie uchwały uruchomiło możliwość ewentualnego ubiegania się o zniesienie zakazów obowiązujących na terenie parku. Opis procedury dostępny jest na stronie Urzędu Marszałkowskiego.
Z historią aktów prawnych dotyczących Mazowieckiego Parku Krajobrazowego można zapoznać się w Centralnym Rejestrze Form Ochrony Przyrody.
Aktualny przebieg granic MPK oraz otuliny widoczny jest już m.in. w naszym gminnym portalu mapowym.
Więcej informacji na ten temat udziela Joanna Sarnowska – Zastępca Naczelnika w Wydziale Planowania Przestrzennego, tel. 22 512 58 16, e-mail: sarnowska@wiazowna.pl