bip wiązowna bip wiązowna Polska Fundusze EU Czyste powietrze Rodo Ochrona Danych Osobowych
logo nagłówek
szukaj
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

mObywatel. Nowy sposób potwierdzania tożsamości

Darmowa aplikacja mobilna na smartfon mObywatel, opracowana i udostępniana przez Ministerstwo Cyfryzacji, pozwala łatwo i szybko potwierdzić tożsamość za pomocą znajdującej się w niej mTożsamości.

mTożsamość zawiera dane z rejestrów państwowych. Są to: imiona, nazwisko, data urodzenia, numer PESEL oraz dane znajdujące się na ważnym dowodzie osobistym, czyli zdjęcie, seria i numer dowodu osobistego, jego termin ważności i informacja o organie, który wydał dokument.

Z mTożsamości możemy korzystać w prywatnych sprawach, które załatwiamy z osobami fizycznymi, np. przy podpisaniu umowy (druga osoba również musi posiadać aplikację mObywatel) oraz w sklepach i punktach usługowych, gdzie obsługa posiada mWeryfikator (aplikację do sprawdzania tożsamości użytkowników mObywatela).

Każda pełnoletnia osoba może pobrać na swój smartfon (wyposażonego w Bluetooh i aparat fotograficzny) mObywatel, ale do korzystania z mTożsamości potrzebne są również: ważny dowód osobisty (bez tego nie będzie możliwe zainstalowanie aplikacji), połączenie z internetem oraz Profil Zaufany.

Należy jednak podkreślić, że mTożsamość nie będzie uznawana w bankach, urzędach, przy przekroczeniu granicy czy podczas kontroli drogowej – w takich sytuacjach, aby potwierdzić tożsamość, musimy mieć przy sobie ważny dowód osobisty albo paszport.

Więcej informacji na temat mDokumentów można znaleźć na stronie: https://obywatel.gov.pl/dokumenty-i-dane-osobowe/mdokumenty-potwierdzaj-tozsamosc-smartfonem.

Więcej informacji udziela Anna Wolak – Inspektor Wydział Spraw Społecznych, pok. 006, tel. 22 512 58 36, e-mail: a.wolak@wiazowna.pl.

Data opublikowania strony: 23/01/2019