Portal Mapowy Wiazowna Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct PSE Czyste powietrze
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Modernizacja SUW Lipowo. Więcej wody dla mieszkańców

Podpisaliśmy umowę na wykonanie dokumentacji projektowej na rozbudowę i przebudowę stacji uzdatniania wody w Lipowie. W ramach planowanej modernizacji zakłada się zwiększenie wydajności SUW z 2630 m3 do ok. 3600 m3 na dzień.

Stacją Uzdatniania Wody w Lipowie zarządza nasz Zakład Gospodarki Komunalnej. To on podjął decyzję o wprowadzeniu nowej technologii, opartej na napowietrzaniu w systemie zbiorników zamkniętych ciśnieniowych (mieszanie wody z powietrzem) z filtracją na jednostopniowych filtrach, na złożach kwarcytowych z domieszką złóż katalitycznych. Modernizacja stacji umożliwi pozbycie się z procesu uzdatniania wody chemii na rzecz uzdatniania w procesach naturalnych.

Planowana rozbudowa jest konieczna, ze względu na stale rosnącą liczbę mieszkańców w naszej gminie, a także zapewnienie stałego zaopatrzenia w wodę w przypadku awarii którejkolwiek z pozostałych stacji uzdatniania wody. Dokumentacja powinna być opracowana do marca 2021 r. wraz z jednoczesnym złożeniem wniosku o pozwolenie na budowę.

Ponadto zakres rzeczowy modernizacji będzie obejmował m.in.:

  1. – prace budowlane i remontowe dla budynku stacji SUW w Lipowie, w tym pomieszczenia technologicznego oraz ujęć wody (studni),
  2. – zmianę konstrukcji dachu,
  3. – zmianę źródła ciepła, z pieca olejowego na ogrzewanie elektryczne,
  4. – instalację paneli fotowoltaicznych,
  5. – montaż nowoczesnego monitoringu i systemu alarmowego,
  6. – uzupełnienie instalacji o nowe urządzenia technologiczne,
  7. -wymianę instalacji elektrycznej,
  8. – wykonanie nowych węzłów pomiarowych dla każdej z czterech studni, z wyprowadzeniem ich nad poziom terenu, z nowymi obudowami naziemnymi studni,
  9. – wykonanie nowej instalacji elektrycznej, armatury kontrolno – pomiarowej i automatyki z montażem nowego agregatu prądotwórczego, usytuowanego na zewnątrz budynku, w obudowie lekkiej konstrukcji.

Na modernizację Stacji Uzdatniania Wody w Lipowie otrzymaliśmy dotację zewnętrzną z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Szczegółowych informacji w sprawie udziela Naczelnik Wydziału Inwestycji – Dariusz Szczęsny, tel. 22 512 58 60, e-mail: d.szczesny@wiazowna.pl

Data opublikowania strony: 04/11/2020