Portal Mapowy Wiazowna Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct PSE Czyste powietrze
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Morsowanie w Kopkach. Otwieramy sezon na mroźne kąpiele

Wszystkie "morsy" oraz tych, którzy chcieliby spróbować morsowania zapraszamy w niedzielę 6 listopada na wspólne "Morsowanie w Kopkach". Zapewniamy zimny Świder, ciepłą grochówkę i gorącą atmosferę w fantastycznym towarzystwie. Tych, którzy nie chcą zanurzyć w rzece nawet palca, zachęcamy do kibicowania. Wasz doping na pewno się przyda!

Postanowiliśmy zaprosić mieszkańców naszej gminy na wspólne otwarcie morsowego sezonu 2022/2023. Spotykamy się 6 listopada (niedziela) o godz. 10.00 przy wiszącej kładce nad Świderem (ul. Nad Świdrem 15). Rozgrzewkę poprowadzi Team ZabieganeDni. Potem wszyscy chętni zanurzą się w odmętach zimnej rzeki. Po mroźnej kąpieli zapraszamy na przepyszną grochówkę, ciepłe napoje oraz ognisko z kiełbaskami.

Jeśli nie macie ochoty na moczenie się w zimnej wodzie, to przyjdźcie i  pokibicujcie naszym morsom! Gorący doping na pewno im się przyda.

Morsuj na zdrowie!

Kąpiele w lodowatej wodzie mają dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. To prosty sposób na wzmocnienie odporności naszego organizmu. Praktycznie każdy, niezależnie od wieku, może zostać “morsem”.

Kiedy na kilka minut zanurzamy się w zimnej wodzie, pobudzamy nasz organizm do reakcji obronnej. Hartujemy go. Morsowanie można porównać do krioterapii, która z powodzeniem stosowana jest w leczeniu wielu schorzeń. Kąpiel intensywnie pobudza krążenie, dzięki czemu organizm staje się lepiej odżywiony i łatwiej się regeneruje. Regularne zimne kąpiele obniżają także poziom insuliny we krwi.

Morsowanie zwiększa także tolerancję organizmu na niskie temperatury i przywraca naturalny mechanizm termoregulacji. Pomaga też schudnąć oraz działa odstresowująco. Fińscy naukowcy udowodnili też, że kąpiel w lodowatej wodzie ma wpływ na wyrzut hormonów (noradrenaliny), które zmniejszają ból i hamują stany zapalne w organizmie. Wystarczą 3 minuty raz w tygodniu, aby poczuć zbawienny wpływ morsowania. Przeciwskazaniami do morsowania są problemy kardiologiczne, choroby układu krążenia, nadciśnienie oraz epilepsja. Przed pierwszym wejściem do wody należy skonsultować się z lekarzem.

Pierwsze kroki

Jeśli zaczynasz dopiero swoją przygodę z morsowaniem, powinieneś wziąć pod uwagę kilka podstawowych i ważnych zasad:

  • Nie morsuj sam. Znajdź grupę w swojej okolicy i dołącz do niej.
  • Przed wejściem do wody zrób solidną rozgrzewkę.
  • Na pierwsze wejście możesz ubrać się w piankę. Dzięki temu poczujesz się bardziej komfortowo. Załóż też czapkę i coś na stopy, np. buty do pływania.
  • Wchodź powoli, nie chlap. Oddychaj spokojnie. Dzięki temu organizm stopniowo będzie przyzwyczajać się do zimna.
  • Na początek możesz zanurzyć się zaledwie na kilkanaście sekund. Aby uniknąć skrajnego wychłodzenia organizmu zaleca się, aby kąpiele trwały maksymalnie 3 min.
  • Po wyjściu poruszaj się, załóż ciepłe ubranie, wypij coś gorącego i poczekaj, aż się rozgrzejesz, zanim pojedziesz do domu.

Morsowanie w Kopkach

Data opublikowania strony: 21/10/2022