Do zaplanowanych działań należą m.in.:
- trzebieże – to czynności, które polegają na stopniowym usuwaniu z drzewostanu odpowiedniej liczby drzew, głównie słabszych, często zamierających, by stworzyć miejsce na rozrost pozostałych na danym terenie drzew.
- rębnie – hodowla nowego drzewostanu o składzie gatunkowym dostosowanym do żyzności gleby. Zabieg ten polega na stopniowym (max. 4 ha) usuwaniu drzewostanu już dojrzałego i zastępowaniu go młodym pokoleniem drzew.
Wymienione działania zapewniają zachowanie lasów i ich korzystnego wpływu na klimat, powietrze, wodę, glebę, warunki życia i zdrowia człowieka oraz na równowagę przyrodniczą przy równoczesnym dostarczeniu przemysłowi drzewnemu i klientom indywidualnym odpowiedniej ilości drewna potrzebnego do wytwarzania produktów niezbędnych społeczeństwu.
Zabiegi, które zaplanowano do wykonania do końca 2024 r. wymienione są w załączniku nr 1 (pod tekstem), natomiast przeprowadzanych prac ilustruje mapka , która znajduje się pod tekstem.
Zestawienie nie uwzględnia prac, które związane są z wycinką drzew zamarłych lub zamierających, złomów oraz wywrotów powstających po porywistych wiatrach, stwarzających zagrożenie dla osób korzystających z lasu.