bip wiązowna bip wiązowna Polska Fundusze EU Czyste powietrze Rodo Ochrona Danych Osobowych
logo nagłówek
szukaj
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Najstarszy wiąz w naszej gminie. Wyniki poszukiwania

Który wiąz w naszej gminie jest najstarszy? W maju ruszyliśmy z akcją poszukiwawczą. Najciekawsze wiązy wskazał Pan Ryszard Szczęsny. Jednak, czy jest wśród nich najbardziej wiekowe drzewo?

W oparciu o otrzymane informacje trudno jest ustalić stan faktyczny. Najbardziej leciwe drzewa rosną w Wiązownie, Majdanie, Kącku i Gliniance oraz przy czerwonym szlaku nad Mienią.

Trudno wskazać mi najstarszy wiąz w naszej gminie. Jest natomiast możliwość obejrzenia wielu wiązów rosnących, a warto, bo jest to naprawdę wspaniałe drzewo i dodatkowo jego liść symbolizuje naszą gminę. Wiązy są piękne o każdej porze roku, ale najpiękniej wyglądają wiosną i jesienią. Wiosną, kiedy ich gałęzie otaczają piękne jasnozielone liście, a jesienią, kiedy liście przybierają przepiękne kolory w palecie żółto-brązowej – napisał Ryszard Szczęsny, który od lat na fotografiach zatrzymuje mijający czas w naszej gminie. – Wiązów jest stosunkowo sporo, jednak wydaje się, że ich ilość systematycznie maleje. Dlatego od kilkunastu lat je fotografowałem. Dopiero, jak się spojrzy na zdjęcie tego samego wiązu sprzed kilkunastu lat i obecnie, widać naturalny proces starzenia i „odchodzenia” drzewa.

Oto kilka wybranych fotografii Pana Ryszarda. Dziękujemy za ich udostępnienie.

 

Rozłożysty wiąz na rzeką Mienią     Rozłożysty wiąz na rzeką Mienią w jesiennej szacie

 

Rozłożysty o ogromny wiąz przy kościele parafialnym w Gliniance     Zielony, rozłożysty wiąz w danym parku dworskim w nieistniejącym Wawrzyńczew w Gliniance

Data opublikowania strony: 20/08/2020