Portal Mapowy Wiazowna Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct PSE Czyste powietrze
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Nałęczów okiem seniora. Relacja z wycieczki

Wreszcie nadszedł od dawna oczekiwany dzień wyjazdu na pierwszą w tym roku jednodniową wycieczkę turystyczną seniorów ze Stowarzyszenia „Bądźmy Razem” do Kozłówki oraz Nałęczowa. Zima ustąpiła pięknej wiośnie, dzień był słoneczny i bezwietrzny - nie mogło być inaczej po „interwencji” organizatorki wycieczki Wandzi Mrowińskiej.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od obejrzenia zespołu pałacowo-parkowego w Kozłówce, który jest jedną z najpiękniejszych siedzib arystokratycznych dawnej Polski. Pałac okres swojej największej świetności przeżył w czasie ordynacji zamojskiej. Uczestnicy byli pod wrażeniem wnętrz pałacowych, w których zachował się autentyczny wystrój z przełomu XIX i XX w.

Seniorzy mogli podziwiać galerię portretów właścicieli, malarstwo, meble, tkaniny, zastawy porcelanowe i kuchenne. Zwiedziliśmy również powozownię z kolekcją historycznych pojazdów konnych oraz Galerię Sztuki Socrealizmu. Nie zabrakło spaceru po ogrodzie i parku pałacowym, który dopiero budził się do życia, a głośny krzyk pawi umilał nam zwiedzanie parku.

Seniorzy wstąpili również do kaplicy pałacowej pw. zwiastowania NMP. Przy niej odtworzono pokój, w którym w latach 1940-1941 przebywał bł. kardynał Stefan Wyszyński.

Następnie grupa udała się do otoczonego wąwozami malowniczego Nałęczowa. Uczestnicy wyjazdu zwiedzili chatę Stefana Żeromskiego, poznając biografię pisarza wraz z jego bogatą twórczością. Następnie spacerowaliśmy po Parku Zdrojowym w Nałęczowie, który jest w trakcie rewitalizacji. Nie poznaliśmy zatem jego uroku, jednak zrekompensowaliśmy sobie obiadem oraz pyszną gorącą czekoladą i deserem lodowym.

Wycieczka została sfinansowana ze środków Gminy Wiązowna, Stowarzyszenia „Bądźmy Razem” w Radiówku oraz środków własnych uczestników wyjazdu, w ramach realizowanego zadania publicznego w projekcie „Seniorem być – aktywnie żyć”.

Wiesława Ejsmont

Wiceprezes Stowarzyszenia „Bądźmy Razem”

Data opublikowania strony: 25/04/2023