mapa button pieed button pieed button
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Logo Teraz Polska

“Narodowe Czytanie 2021”. Zgłoś się, weź udział w wydarzeniu

“Narodowe Czytanie 2021”. Zgłoś się, weź udział w wydarzeniu

Akcja „Narodowe Czytanie” organizowana jest przez prezydenta RP od 2012 r. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.
Akcja „Narodowe Czytanie” organizowana jest przez prezydenta RP od 2012 r. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

Kolejna, wiązowska edycja, ogólnopolskiej akcji popularyzującej największe dzieła literatury polskiej odbędzie się 4 września br. Czytaną lekturą podczas 10. edycji „Narodowego Czytania” będzie „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Mimo, że pisarka, aktorka i publicystka nie jest w gronie tegorocznych Patronów Roku, znalazła się wśród nich ze swoją książką nie przypadkowo. W tym roku przypada jej setna rocznica śmierci.

Akcja „Narodowe Czytanie” organizowana jest przez prezydenta RP od 2012 r. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji czytano m.in. „Potop” i „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego oraz polskie nowele. „Bohaterką” ostatniej edycji była „Balladyna” Juliusza Słowackiego.

“Moralność Pani Dulskiej” to wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną.Dramat ten od ponad stu lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Dowodem tego są jego liczne inscenizacje teatralne oraz udane adaptacje telewizyjne i filmowe. Warto sięgnąć po tę książkę i zatopić się w treści jeszcze przed wydarzeniami „Narodowego Czytania”.

Zapraszamy do wspólnego czytania i czerpania radości z bycia razem przy wspólnej lekturze. Swoje zgłoszenia prosimy kierować do biblioteki w Wiązownie, ul. Kościelna 41 lub pod nr tel. 22 789 01 46 lub na e-mail: kontakt@bibliotekawiazowna.pl do 20 sierpnia.

Na koniec serdecznie zapraszamy do naszej biblioteki w Wiązownie oraz jej filii w Gliniance i w Duchnowie po książki. Pozostawiamy także do osobistej refleksji i jako zachętę do sięgnięcia po literaturę, kilka cytatów z twórczości Gabrieli Zapolskiej:

  1. „Dobroć to jedyny możliwy motor życia” („Rajski ptak”);
  2. „Ktoś, co sam serca w sobie nie pielęgnował, na próżno będzie o nie kołatał do innych” („Sezonowa miłość”);
  3. „Zresztą każde z nas odpowiada chyba przed światem za swoje postępki, a nie za czyny drugiego?” („Z pamiętników młodej mężatki”);
  4. Tylko mądrzy odpowiadają za to, co zrobią złego i krzywdę nam wyrządzą. – I najlepiej zapomnieć. Bo żeby się im nie wiem co mówiło, to tylko człowiek się zeszarpie sam, a taki głupiec tego nie rozumie” („Ich czworo. Tragedia ludzi głupich w 3 aktach”).

Info z: tukontakt@wiazowna.pl

Dorota Bortkiewicz

Logo akcji "Narodowe Czytanie" w kształcie biało-czerwonej ksiązki

Data opublikowania strony: 02/08/2021