W licznym gronie czytających „Kordiana” Juliusza Słowackiego znaleźli się: Przewodnicząca Rady Powiatu Grażyna Kilbach, Wójt Gminy Wiązowna Janusz Budny, zastępca wójta Anna Sikora, skarbnik Aneta Leleń, sekretarz Anna Rosłaniec, radni – Jacek Kardas i Leszek Sobota, przedstawiciele jednostek organizacyjnych, nauczyciele i uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Wiązownie, w Malcanowie, w Gliniance i w Zakręcie.
Wśród sympatyków czytania szczególnie miło zostali przyjęci znani i lubiani autorzy książek oraz ilustracji: Daniel Wyszogrodzki, Anna Salamon, Urszula Kwiatek, Emil Szweda, Katarzyna Kępińska, Łukasz Ciąćka, Justyna Jelińska i Zenon Krajewski. Gorąco powitaliśmy także: seniorów z Dziennego Domu „Senior+” oraz Klubu „Senior+” w Woli Karczewskiej, Stowarzyszenie „Bądźmy Razem”, wędrowników z sekcji skautowej Stowarzyszenia Rodzin im. bł. Mamy Róży, gminnych wolontariuszy oraz mieszkańców.
Rozpoczęliśmy krótkim wstępem dotyczącym dzieła Słowackiego – „Kordiana”. Przygotowując utwór, bardzo istotnym było zwrócenie uwagi słuchaczy na wątek narodowo-wyzwoleńczy oraz fragmenty ukazujące cechy i przeżycia bohatera. Juliusz Słowacki, ustanawiając siebie główną postacią, daje się poznać jako młodzieniec pełen rozczarowań miłosnych, zawodów, pełen niemocy wobec klęski walk powstańczych. Lektura jest trudna. Napisana pełną emocji poezją, obnaża dramat ducha epoki i ówczesną sytuację narodu polskiego, w której tworzył poeta.
Juliusz Słowacki zyskał miano jednego z Wieszczy Narodowych. Wszystkie jego utwory przepełnione są uniwersalnymi tematami egzystencjalnymi. Niedoceniany za życia, dopiero po śmierci zdobył uznanie wielu twórców, pisarzy i poetów.
Oddając hołd twórczości i jego osobie w ostatniej części programu przywołaliśmy wiersze „Testament mój”, „Tak mi Boże dopomóż” , „Uspokojenie” i „Hymn” w wykonaniu uczniów z naszych szkół.
Wydarzeniu towarzyszyła wystawa „Literaccy Patroni Roku 2024” – specjalnie przygotowana na ten czas przez kadrę biblioteki. Oprócz strawy duchowej zadbaliśmy też o strawę dla ciała.
Książka z budki
Ważnym punktem programu było uroczyste otwarcie „Budki bookcrossingowej”, która – z inicjatywy Biblioteki Publicznej Gminy Wiązowna – stanęła w Gminnym Parku Centrum. Budka wyposażona w literaturę z różnych dziedzin, będzie zachęcać do uwalniania książek.
Bookcrossing pozwala dzielić się książkami, stwarza możliwość wymiany na inne, daje szansę czytania tym, których nie stać na zakup książek, powoduje, że książki są w ciągłym obiegu. To bezinteresowna przyjemność dzielenia się swoją literaturą, budowanie więzi między czytelnikami i skuteczny sposób integracji.
Do wspólnej inicjatywy tworzenia „Budek wędrujących książek” zaprosiliśmy wszystkie sołectwa w naszej gminie. Każde sołectwo, które podejmie współpracę z biblioteką, otrzyma pakiet książek na start. Wszystkim korzystającym z literatury bookcrossingowej życzymy miłej lektury i radości z przekazywania książek innym.
Dziękujemy wszystkim, którzy razem z nami tworzą wiązowskie Narodowe Czytanie. To dzięki licznemu zaangażowaniu mieszkańców gminy, nasze wspólne święto czytelnictwa jest pełne ważnej refleksji nad polską kulturą i historią.
Dorota Bortkiewicz