Portal Mapowy Wiazowna Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct PSE Czyste powietrze
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

“Narodowe Czytanie” w Izabeli. Nowele polskie

Kilka książek
Kapituła konkursu weźmie pod uwagę to, w jakim stopniu doświadczenia kandydatki mogą być inspirujące dla innych kobiet i czego mogą nauczyć się od niej inne biblioteki (Foto: pixabay.com)

Biblioteka Publiczna Gminy Wiązowna wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Wiązownie oraz świetlicą w Izabeli zaprasza wszystkich chętnych na “Narodowe Czytanie”. Z podziałem na role oddamy się lekturze wybranych nowel polskich. Po wspólnym czytaniu odbędzie się zabawa z okazji imienin Izabeli.

Spotykamy się 7 września o godz. 16 w Świetlicy “Pod Jaworem” w Izabeli (ul. Postępu 23). Podczas tegorocznej odsłony akcji “Narodowe Czytanie” para prezydencka zaproponowała do czytania nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z małżonką wybrali osiem pozycji z ponad stu zaproponowanych publikacji. Są to:

  1. “Dobra pani” Elizy Orzeszkowej,
  2. “Dym” Marii Konopnickiej,
  3. “Katarynka” Bolesława Prusa,
  4. “Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru: “Sanatorium pod Klepsydrą”) Bruno Schulza,
  5. “Orka” Władysława Reymonta,
  6. “Rozdzióbią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego,
  7. “Sachem” Henryka Sienkiewicza,
  8. “Sawa” (z cyklu: “Pamiątki Soplicy”) Henryka Rzewuskiego.

 

Plakat akcji Narodowe Czytanie

Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Akcja “Narodowe Czytanie” organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 r. Została zainicjowana wspólną lekturą “Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: “Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz “Lalkę” Bolesława Prusa. W 2016 r. Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli “Narodowe Czytanie” powieścią”Quo vadis” Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 r. lekturą było “Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc.

Info z: tukontakt@wiazowna.pl
Marzena Kopka

Data opublikowania strony: 03/09/2019