Portal Mapowy Wiazowna Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct PSE Czyste powietrze
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

“Narodowe Czytanie” w Wiązownie. Spotkanie z “Moralnością Pani Dulskiej”

"Narodowe Czytanie" w Gminie Wiązowna w Gminnym Parku Centrum 9 września 2020 r. Aktorzy na scenie
"Narodowe Czytanie" w Gminie Wiązowna w Gminnym Parku Centrum 9 września 2020 r. Aktorzy na scenie

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji ogólnopolskiej akcji popularyzującej największe dzieła literatury polskiej, która odbędzie się 4 września w Gminnym Parku Centrum w Wiązownie. Czytaną lekturą podczas 10. edycji „Narodowego Czytania” będzie “Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Akcja „Narodowe Czytanie” organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 r. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Bohaterką ostatniej edycji była „Balladyna” Juliusza Słowackiego. Moralność Pani Dulskiej” to wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło.

Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Dramat ten od ponad stu lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Dowodem tego są jego liczne inscenizacje teatralne oraz udane adaptacje telewizyjne i filmowe. Warto sięgnąć po tę książkę i zatopić się w treści jeszcze przed wydarzeniami „Narodowego Czytania”.

Podczas wydarzenia zapraszamy najmłodszych do „Kącika Czytelniczego” szkoły językowej Early Stage. Będzie też można spisać się w Narodowym Spisie Powszechnym. Więcej informacji na temat spisu oraz miejsce, gdzie można przyjść i wziąć w nim udział można zaleźć w tekście: Narodowy Spis Powszechny. Sprawdź, gdzie możesz się spisać!

Więcej informacji na stronie Biblioteki Publicznej Gminy Wiązowna

Plakat informujący o akcji "Narodowe Czytanie" 4 września w Gminnym Parku Centrum w Wiązownie

Data opublikowania strony: 02/09/2021