bip wiązowna bip wiązowna Polska Fundusze EU Czyste powietrze Rodo Ochrona Danych Osobowych
logo nagłówek
szukaj
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Ruszył Narodowy Spis Powszechny 2021

Cztery uśmeichnięte osoby. Napis Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Od 1 kwietnia 2021
Już 1 kwietnia rusza Narodowy Spis Powszechny 2021 (Foto: GUS)

Ruszył Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Naszym obowiązkiem jest samodzielnie spisać się przez internet. Jeśli tego nie zrobimy, zadzwoni do nas rachmistrz lub zjawi się osobiście w naszym domu.

Narodowy Spis Powszechny odbywa się co 10 lat. Tegoroczny spis potrwa do 30 września. Po raz pierwszy samospis internetowy jest obowiązkowy. Oczywiście, jeśli ktoś (np. ze względu na zaawansowany wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność) nie będzie w stanie się samodzielnie spisać, pomogą mu w tym nasi rachmistrze – bezpośrednio i telefonicznie. 

Jedna osoba może spisać wszystkich domowników. Do spisu należy wcześniej przygotować numery PESEL oraz informacje dotyczące m.in: wykształcenia, wykonywanej pracy czy wyznania wszystkich domowników, jak również dane dotyczące powierzchni użytkowej domu.

NSP jest realizowany następującymi metodami: 

  1. Metodą samospisu internetowego – na własnych komputerach lub urządzeniach mobilnych, uzupełnimy wymagane dane w interaktywnej aplikacji, dostępnej na stronie internetowej GUS. Każdy dokonujący samospisu jest uwierzytelniany w systemie teleinformatycznym. Aby uzyskać dostęp do danych, użyjemy unikalnego hasła. Aplikacja na bieżąco sygnalizuje, czy właściwie wypełniamy rubryki. 
  2. Od 16 kwietnia uzupełniająco metodą wywiadu telefonicznego lub metodą wywiadu bezpośredniego przeprowadzonego przez rachmistrza spisowego. Ten rejestruje odpowiedzi osoby spisywanej na urządzeniu mobilnym, wyposażonym w oprogramowanie do przeprowadzenia spisu. 

Mając świadomość, że nie każdy ma dostęp do komputera i Internetu, w Urzędzie Gminy Wiązowna (ul. Lubelska 59) do Państwa dyspozycji oddajemy stanowisko do samospisu internetowego. Ze względu na panującą pandemię, aby z niego skorzystać, należy wcześniej umówić się telefonicznie z pracownikiem urzędu 22 512 58 00.

Tożsamość rachmistrza spisowego można zweryfikować, kontaktując się z Wojewódzkim Biurem Spisowym w Urzędzie Statystycznym w Warszawie lub Gminnym Biurem Spisowym. Osoby wykonujące prace spisowe są zobowiązane do przestrzegania tajemnicy statystycznej. Przed przystąpieniem do pracy, rachmistrzowie są pouczani o istocie tajemnicy statystycznej i sankcjach za jej niedotrzymanie. Następnie na ręce właściwego komisarza spisowego składają pisemne przyrzeczenie.  

Więcej informacji o Narodowym Spisie Powszechnym 2021 można uzyskać na stronie internetowej spis.gov.pl lub dzwoniąc na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99. 

Źródło: spis.gov.pl

Data opublikowania strony: 02/03/2021