bip wiązowna bip wiązowna Polska Fundusze EU Czyste powietrze Rodo Ochrona Danych Osobowych Metropolia Warszawska
logo nagłówek
szukaj
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Nie przechodź obojętnie! Zgłoś nielegalne wysypiska śmieci

Czarne worki ze śmieciami ułożone w stos
Od czerwca wszyscy mamy obowiązek segregować śmieci (Foto: pixabay.com)

Widzisz nielegalne wysypisko śmieci w pobliskim lesie? Widzisz nagły wzrost liczby transportów ciężarowych, jakie zaczęły przyjeżdżać na teren nieruchomości położonych z dala od gęstej zabudowy mieszkalnej, w okolicy lasów? Zgłoś to jak najszybciej do naszego Wydział Środowiska i Nieruchomości albo do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

W 2023 r. zgłoszono do naszego urzędu 21 nielegalnych wysypisk, z których zebrano 9 ton śmieci. W tym roku jest ich już 16, a zebrano z nich blisko 7 ton odpadów. Najczęściej do naszych lasów trafiają opony, stare meble, elektrośmieci oraz odpady budowlane.

Jak podaje Główny Inspektor Ochrony Środowiska, w ostatnich latach nasila się zjawisko porzucania odpadów przez nieuczciwe firmy. Odpady nielegalnie trafiają do lasów, na wyrobiska poeksploatacyjne czy opuszczone tereny przemysłowe. Duży problem stanowi również porzucanie odpadów w lasach i na posesjach osób prywatnych.

Nielegalne praktyki firm

W związku z tym Główny Inspektor Ochrony Środowiska ostrzega właścicieli gruntów oraz magazynów pod wynajem przed działalnością oszustów. Firmy wynajmują magazyny i inne nieruchomości pod pozorem legalnej działalności i gromadzą tam odpady bez wiedzy właściciela, a po wypełnieniu obiektu zaprzestają działalności i znikają.

Oszuści działają zazwyczaj według prostego schematu. Umowę z właścicielem podpisuje doraźnie powołana firma, nieoficjalnie współpracująca z nieuczciwym podmiotem. Wynajmowany teren w krótkim czasie zostaje zapełniony odpadami, a następnie firma znika z rynku, pozostawiając problem właścicielowi.

Zgodnie z ustawa o odpadach, posiadacz odpadów jest obowiązany do ich niezwłocznego usunięcia z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania lub magazynowania. W przypadku, gdy nie uda się odnaleźć podmiotu który zdeponował nielegalnie odpady, obowiązek usunięcia odpadów spoczywa więc na właścicielu nieruchomości, który musi ponieść całkowity koszt ich utylizacji.

Dlatego należy zachować dalece idącą ostrożność, dokładnie weryfikować firmy, z którymi zawierane są umowy oraz regularnie kontrolować wynajmowane pomieszczenia i grunty. W przeciwnym wypadku kosztem utylizacji takich odpadów, który często może wynosić kilka milionów złotych, mogą zostać obciążeni właściciele gruntów.

Interwencja w GIOŚ

Na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska stworzono specjalny interaktywny formularz, który w sposób łatwy i sprawny umożliwia zgłoszenie, np. nielegalnego składowiska odpadów. Wystarczy wskazać lokalizację danego miejsca i dodać krótki opis danego zgłoszenie (ewentualnie zamieszczając do niego zdjęcie). Zgłoszenia można dokonać również w sposób anonimowy.

Wszystkie zgłoszenia dokonane elektronicznie trafiają bezpośrednio do Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej, który po ich dokładnej analizie podejmuje decyzję o dalszych działaniach w sprawie.

Nielegalne wysypiska w gminie

Jeśli zobaczysz wysypisko na terenie naszej gminy – powiedz nam o tym! Dzwoń do Wydziału Środowiska i Nieruchomości pod nr tel. 22 512 58 29, 22 512 58 25 lub 661 969 850 (specjalny telefon interwencyjny).

Jeśli znajdziesz nielegalne wysypisko i masz ze sobą telefon komórkowy z funkcją GPS, sprawdź współrzędne. To pomoże nam zlokalizować porzucone śmieci. Jeśli nie masz dostępu do GPS, skorzystaj z gminnego portalu mapowego i postaraj się najdokładniej, jak to możliwe, wskazać miejsce interwencji.

Pamiętajmy o odpowiedzialności za nasze dobro wspólne jakim jest środowisko – dzięki wspólnym działaniom organów ochrony środowiska oraz obywateli chronimy je i razem ograniczmy negatywne skutki działalności mafii śmieciowej.

Źródło: WŚiN, Główny Inspektor Ochrony Środowiska

Data opublikowania strony: 15/11/2024