Portal Mapowy Wiazowna Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct PSE Czyste powietrze
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Niebezpieczny azbest. Zgłoś do gminy szkodliwe odpady

Stos zdjętych z dachu domu płyt azbestowych
Azbest jest bardzo szkodliwy dla zdrowia (Foto: pixabay.com)

Zutylizowanie jednej tony azbestu to koszt ponad 400 zł. Gmina Wiązowna co roku odbiera od mieszkańców azbest i przekazuje go do utylizacji. Jeśli masz tego typu niebezpieczne odpady, zgłoś się do nas. Pomożemy ci się ich pozbyć.

Zgłaszać do odbioru można każdy wyrób zawierający włókna azbestowe m.in.: płyty azbestowo-cementowe płaskie lub faliste, rury, złącza, kształtki i inne. Wyrób ten stanowi odpad niebezpieczny i szkodliwy dla zdrowia.

Warto przypomnieć, że pozbycie się tego rodzaju odpadu z terenu nieruchomości to obowiązek właściciela oraz że zgodnie z rozporządzeniem Ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej z 23 października 2003 r. wyroby zawierające azbest muszą zostać zutylizowane do 2032 roku. Czasu jest nie mało, ale o upływającym terminie warto pamiętać.

W tym roku w ramach realizacji tego zadania zutylizowaliśmy blisko 163,5 tony szkodliwego azbestu. Oczyszczone zostały tereny 87 nieruchomości.

Chętnych do pozbycia się azbestu, przy współfinansowaniu przez Gminę Wiązowna, zapraszamy do składania wniosków. Wnioski dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej oraz w urzędzie gminy. Przyjmowane są codziennie.

Jednocześnie zwracamy się z prośbą do mieszkańców, którzy we własnym zakresie zutylizowali azbest o dostarczenie dokumentów potwierdzających ten fakt, do Urzędu Gminy Wiązowna, do Wydziału Środowiska i Nieruchomości. Gmina Wiązowna jest bowiem zobowiązana do bieżącego wprowadzania zmian dotyczących ilości wyrobów zawierających azbest do ogólnopolskiej Bazy Azbestowej.

Więcej informacji udziela Anna Bogucka, Wydział Środowiska i Nieruchomości,  tel. 22 512 58 29, e-mail: a.bogucka@wiazowna.pl

Data opublikowania strony: 18/11/2022